Ostomi ameliyatının beden algısı, benlik saygısı cinsel işlevler ve eş uyumuna etkileri
  1. Tez No: 171636
  2. Yazar: ESRA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MİNE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
VÜI-ÖZET Ostomi ameliyatı, cerrahi hastalarda sıkça uygulanılan ve sonuçlan itibariyle kişinin yaşamının tüm alanlarına etki eden bir ameliyattır. Bu çalışmanın amacı, gastrointestinal kanser ya da inflamatuar bağırsak hastalığı nedeni ile öpere edilen hastalarda, ostominin beden algısı, cinsel işlevler, benlik saygısı ve eşler arasındaki uyuma etkisini, ortaya çıkan sorunları belirleyen etkenleri araştırmaktır. Çalışmaya Mart 2005-Aralık 2005 tarihleri arasında özel bir ostomi bakım merkezine kontrollere gelmekte olan inflamatuar barsak hastalığı ya da gastrointestinal kanser nedeni ile kalıcı ileostomi veya kalıcı kolostomi yapılmış ve operasyonu üzerinden en az bir ay zaman geçmiş olan, 20-70 yaş arasında 40 hasta dahil edilmiştir. Kontrol grubunda ise yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 20 sağlıklı gönüllü kullanılmıştır. 52 ardışık gelen hastaya, ruhsal bozuklukları dışlamak amacıyla, SCID-I ayaktan hasta formu uygulandıktan sonra, psikiyatrik tanı almayan 40 hastaya sosyodemografik bilgi formu, Vücut Algısı ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı ölçeği, Çiftler Uyum ölçeği ve Golombuk Rust Cinsel Doyum ölçeği uygulanmıştır. Bu çalışmada, hasta ve kontrol grubunun benlik saygısı, beden algısı ve eş uyumları arasında anlamlı bir fark bulunmuş, bu parametrelerin kalıcı ostomi hastalarında daha düşük ve daha bozuk olduğu görülmüştür. Cinsel işlevler açısından, sadece empotans ve erken boşalma sorunları, hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark oluşturmamıştır. Eş uyumu, beden algısı ve cinsel iletişim arasında aynı yönde bir korelasyon saptanılmıştır. Ostomi tipleri olan ileostomi ve kolostomi arasında, sadece anorgazmi sorunu açısından anlamlı bir fark saptanmıştır. Kadın kolostomi hastalarında, anorgazmi sorunu daha sık olarak gözlenmiştir. Erkek hastalarda, kadın hastalar ile karşılaştırıldığında, göreceli olarak, beden algısının ve cinsel işlevlerden dokunma, kaçınma, iletişim, sıklık parametrelerinin daha az bozulmuş olduğu tespit edilmiştir, özgeçmişinde psikiyatrik hastalık bulunan kadın hastaların, göreceli olarak daha yüksek oranda vajinismus sorunu yaşadığı gösterilmiştir. Çocukluğunda anne ve babasından ayrı kalmış olan hastaların benlik saygısının daha düşük olduğu, cinsel işlevlerden daha sık olarak kaçınma yaşadıkları saptanılmıştır. Ostomi ameliyatı sonrası geçen süre uzadıkça, erkek hastalarda empotans sorununun görülme sıklığında azalma saptanılmıştır. Beden algısı düzeldikçe, benlik saygısında artma, cinsel işlevlerden dokunma, kaçınma sorunlarında düzelme saptanılmıştır. Benlik saygısı yükseldikçe, göreceli olarak cinsel işlevlerden kaçınma, doyum, sıklık, 46parametrelerinde düzelme saptanılmıştır. Eş uyumu, beden algısı ve cinsel iletişim arasında aynı yönde bir korelasyon saptanılmıştır. Cinsel işlev parametrelerinin aynı yönde korelasyon gösterdiği tespit edilmiştir Ostomi ameliyatı, oluşturduğu olumsuz bedensel ve ruhsal etkiler nedeniyle ciddi yaşamsal tehdit yaşayan hastalarda, uyum sürecini güçleştirebilmektedir.Yeni teknoloji ile geliştirilen ostomi keseleri ile, hastaların daha önceleri yaşamak zorunda olduğu sızıntı, koku, balonlaşma gibi günlük yaşamı kesintiye uğratıp, zorlaştıran sorunlarda azalma kaydedilmiştir. Ruhsal tepki ve sorunların açısından da hastalara destek verilmesi gerekmektedir. 47
Özet (Çeviri)
X-SUMMARY Dstomy surgery is used frequently on surgery patients and because of its results affects whole their lives. Aim of this study is to investigate the effects of the ostomy surgery on body image, sexual functions, self-esteem, marital adjustment and factors :hat predicts occuring problems of the patients whom are operated because of gastrointestinal cancers and inflammtory bowel diseases This study was conducted between March - December 2005 with 40 outpatients aged 20-70 years, from a private ostomy care unit and Cerrahpaşa Medical Faculty General Surgery Clinic, have been operated permanent colostomy or ilesotomy at least 1 month ago, because of gastrointestinal cancers and inflammtory bowel diseases. In control group 20 healthy volunteer matched by age and sex are used. For the purpose of exclusion of psychiatric disorders SCID-I outpatient form have been administered to 52 subsequent patients and then sociodemographical information form, Body image scale, Rosenberg self-esteem scale, Dyadic adjustment scale and Golombuk Rust Sexual Functions scale have been administered to the 40 patients were not diagnosed with psychiatric disorders. A significiant difference was found in body image, self-esteem, dyadic adjustment and sexual functions between patient and control groups, these parameters were lower and more disturbed at permanent ostomy patients was investigated in this study. Only impotance and rapid ejaculation problems as sexual functions were not different significantly between patient and control groups. A correlation in the same way was established between marital adjusment, body image and sexual communication. Only anorgasm problem was found significantly different between the colostomy and ileostomy groups. Anorgasm problem was observed more often at female colostomy patients. Body image and touch, communication, frequency parameters from sexual functions were disturbed less at male patients as compared with female patients. Female patients who had psychitaric history, experienced vaginismus problem more frequently. Patients who suffered early separation had lower self esteem and experienced avoidance n from sexuality much more frequently. Male patients experienced impotance less frequently as the duration after ostomy surgery increased, Body image, self esteem and touch, avoidance parameters of sexual function were directly related. As serf esteem increased avoidance, satisfaction, frequency of 48sexual functions were improved. Marital adjustment, body image and sexual communication were also directly correlatedSexual function parameters were all correlated directly with each other.. Ostomy surgery makes adapatation process of the patients who are experincing serious vital threat more difficult because of its unfavorable physical and psychological effects.With the new technology develeped ostomy bags, there has been a decrease in the problems of the patients such as leakege, bad odor, baloooning of bags that makes life much more difficult by interrupting daily life. The patiens need support for psychological aspects as well as technical means. 49