Menopoz kadınında uyku kalitesinin saptanması ve uyku kalitesini bozan etkenlerin belirlenmesi
Determining the quality of sleep in menopausal women and factors thet disturb the quality of sleep
- Tez No: 171667
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERHAN CEVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikiyatri, Chest Diseases, Obstetrics and Gynecology, Psychiatry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Menopoz Kadınında Uyku Kalitesinin Saptanması Ve Uyku Kalitesini Bozan Etkenlerin Belirlenmesi Bu çalışma Afyon îli örneğinde, menopoz yaş grubundaki Türk kadınlarında uyku kalitesi durumunu saptamayı ve menopoz kadınında uyku kalitesi bozukluğuna yol açan etkenlerin belirlenmesi amacı ile planlanmıştır. Veri toplama araçları olarak Kadın Tamlama Formu ve Uyku Apne Semptomlarım Saptama Formu, Menopoz Belirti Tarama Listesi, Beck Depresyon Ölçeği, Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 2 No'lu sağlık ocağı bölgesinde yaşayan doğal yada cerrahi yoldan menopoza girmiş çalışmaya katılmayı kabul eden gönüllü tüm kadınlardan oluşmuştur. Ankete katılan hastaların demografik verilerin hesaplanmasında sayı / yüzde, pittsburg uyku kalitesi, menopoz yakınmaları, depresyon puanlan ile sosyo demografik veriler arasında, t Testi, Ki-Kare, Korelasyon testleri kullanılmıştır. Araştırmada menopoz dönemindeki kadınların doğal menopoza girme yaşı 46.70±4.44, cerrahi menopoza girme yaşı 42.01±5.44'dir. Kadınların %77.3'ü doğal yolla menopoza girmiştir. Kadınların Pittsburg Uyku Kalitesi ölçeğine göre %73.9'unda uyku kalitesi kötü çıkmıştır. Kadınların %42.4'ünde uyku apne semptomları görülmüştür. Kadınların sosyal güvence durumu, gelir durumu, sistemik hastalığının olma durumu, sistemik hastalığına bağlı ilaç kullanma, medeni durumu, eğitim durumu, çalışma durumu, menopoza girme şekli, menopoz tedavisi alma ve devam etme durumu gibi değişkenlerin uyku kalitesini etkilemediği bulunmuştur (p>0.005).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Determining the Quality of Sleep in Menopausal Women and Factors That Disturb the Quality of Sleep This study was designed to determine the status of sleep quality in Turkish women of menopausal age group in an Afyon Province sample, and to determine the factors causing sleep disturbances in menopausal women. Women Diagnosing Form and Sleep Apnea Symptoms Deterrnining Form, Menopausal Signs Screening List, Beck Depression Scale, and Pittsburg Sleep Quality Index were used as data collecting tools. Sampling of the study consisted of all the women living in the district of 2nd Local Doctors' Office who had entered menopause naturally or artificially with surgery and who had accepted to participate in the study. When calculating the demographic data of the women who answered the poll according to numbers / percentages, Pittsburg sleep quality, menopausal complaints, depression scores, and socio-demographic data, t-test, Chi-square, and Correlation tests were used. According to the results of the study, average natural menopause age is 46.70±4.44, ad surgical menopause age is 42.01+5.44. Seventy-seven point three percent of the women entered menopause naturally. The quality of sleep was bad in 73.9% according to Pittsburg Sleep Quality Scale. Sleep apnea symptoms were present in 42.4% of the women. It was found that variables like social security status, level of income, presence of a systemic disorder, using drugs because of a systemic disorder, marital status, educational level, working outside the house, was of entering menopause, receiving therapy for menopause, and continuance of the therapy did not affect the quality of sleep (p>0.005).