Karbonmonoksitle zehirlenen hastalarda miyokardial iskeminin sintigrafik yöntem ile gösterilmesi
- Tez No: 171729
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞAHİN ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
IV ÖZET Amaç: Karbon monoksit (CO) kömür, odun, petrol, propan, ve plastik gibi karbon içeren yakıtların tam yanmaması sonucu ortaya çıkan renksiz, kokusuz ve irritan olmayan bir gazdır. CO zehirlenmeleri intoksikasyonlara bağlı ölümlerin başında gelir. CO zehirlenmelerinde hipoksinin bir sonucu olarak gelişen ve genellikle gizli kalan miyokardiyal hasara bağlı semptomların olup olmadığı önemlidir. Bu çalışma CO zehirlenmen sağlıklı kişilerde miyokardiyal hasarı değerlendirmek için planlandı. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya daha önceden koroner kalp hastalığı olmayan 21 'i kadın 9'u erkek toplam 30 vaka dahil edildi. Hastalara ait demografik veriler, vital bulgular, CO gazının kaynağı, risk faktörleri ve sigara alışkanlıkları kaydedildi. Tüm vakalarda Glasgow Koma skoru (GKS), elektrokardiyografi (EKG), arteriyal kan gazı (AKG) analizi, tam kan sayımı, creatinin kinaz (CK), creatinin kinaz MB fraksiyonu (CK-MB), troponin-l ölçümleri yapılarak kaydedildi, ilave olarak hemodinamik olarak stabil hale getirilen tüm vakalara ekokardiyografi (EKO) ve miyokard sintigrafisi yapıldı. Sonuçlar: Olguların yaşları 16-60 yıl arasında idi (ortalama yaş: 28.1+ 11.4 yıl). Hastaların maruziyet şekilleri, 22 olguda (%73.3) şofben ve 8 olguda (%26.7) soba idi. Ortalama karboksihemoglobin (COHb) düzeyi sigara içenlerde %44.8 ±20.2, sigara içmeyenlerde ise %31.4±15.1 bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective: Carbon monoxide (CO) is a colorless, odorless, and non-irritating gas produced by an incomplete combustion of carbon containing fuels such as coal, firewood, petrol, propane, and vinyl plastic. CO poisoning is the leading cause of death from intoxication. In CO poisoning, it is important if there are any symptoms regarding myocardial damage which are usually unobserved as a result of hypoxia. This study was planned to assess myocardial damage in young healthy patients with CO poisoning. Materials and Methods: 21 women and 9 men, totally 30 cases without any coronary heart disorders in the past were included in the study. The demographic characteristics, vital signs, the origin of CO gas, risk factors and smoking habit of the patients were recorded. The evaluation of Glasgow coma score (GCS), electrocardiography (ECG), peripheral arterial blood gas analysis, complete blood count, CK, CK-MB, troponin-l measurements were performed in all cases. Additionally, echocardiography (ECHO) and myocardial perfusion single-photon-emission computed tomography (SPECT) were performed in all cases after hemodynamic stabilization. Results: The ages of the patients were between 16- 60 years (mean age: 28.10 ± 11. 35 years). The exposure types of patients were geyser in 22 (73.3%) and heating stove in 8 (26.7%). Mean carboxyhemoglobin (COHb) level was % 44.80 ±20.19 in smokers and % 31.37 ± 15.0 in nonsmokers.