Koyulhisar bakır-çinko kurşun kompleks cevherinin zenginleştirilmesi araştırmaları
  1. Tez No: 17183
  2. Yazar: HİKMET SEZENER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET CANBAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu çalışmamda Koyulhisar Pb, Zn ve Cu yatağından çıkarılan ve stoklanan 10.000 ton civarında toplam % 5-7 Pb+Zn+Cu içeren düşük te- nörlü cevherden alman temsili numuneden laboratuvar'da yapılan Flo- tasyon deneyleri ile toplu konsantrenin optimum şartları saptanmıştır. Deneylerde kullanılan cevher numunesinin giriş tenoru Cu % 1,65, Pb % 2,48, Zn % 3,30 olarak kimyasal analizle saptanmıştır. Bu çalışma sonunda; pH: 8, pH koşullandırma süresi 20 dakika, Na2Si03 miktarı 600 gr/ton, CuS04 miktarı 450 gr/ton, KEX miktarı 120 gr/ton, çamyatı miktarı 60 gr/ton ve köpük alma süresi 5 dakika optimum koşul olarak belirlenmiştir. Optimum koşullarda yapılan flotasyon deneyinde miktar olarak; % 26,08, verim olarak; Cu verimi % 91,35, Pb verimi % 91,91, Zn verimi % 90,96, konsantre tenörü olarak, Cu X 5.78, Pb % 8,74, Zn % 11,50 so nuçları alınmıştır. Optimum koşulların saptanmasında pirit konsantre içine alınmış ve artıkdaki en düşük metal verimleri gözönünde bulundurulmuştur. -XIII-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In This study optimum flotation conditions were determined by conducting flotation experiment on pepresentntive somple taken from the low grade complex sulplnde (5-7 % Pb+Zn+Cu) stock pile (10.000 Tons) of Koyulhisar Pb, Zn and Cu deposit. The chemical composition of the are somple used in the test work was determined as follows. Cu 1.65 % Pb 2.48 % Zn 3.30 X As a result of this study if was found that optimum pH level was 8 and the ore should be conditioned for 20 minutes ofter adjwnting the pH level. Optimum- neagcunt dusogen and flotation time Should be as follows Na2Si03 600 gr/ton CuS04 450 gr/ton KBX 120 gr/ton Pine oil 60 gr/ton Flotation time : 5 min. -XIM-