Koroner kalp hastası erkeklerde düzenli ve planlı egzersiz programının kardiyak rehabilitasyon ve kroner risk faktörleri üzerine etkisi
The Effects of proper and planned exercise program on cardiac rehabilitation and coronary risk factors in males with coronary heart disease
  1. Tez No: 171835
  2. Yazar: ALPER KARADAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM CİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada; kişiye özel hazırlanmış düzenli ve planlı egzersizin, kardiyak rehabilitasyon süreci içerisinde koroner kalp hastalarının fiziksel, fizyolojik ve iş kapasitesi ile modifiye (değiştirmek, düzeltmek) edilebilir bazı risk faktörlerine olan etkisi araştırıldı. Yaşlan 38-60 (yıl) arasında değişen, revaskülarizasyon (damar veya damarları yenilenmiş) olmuş, günlük yaşamlarında düzenli aktivite alışkanlıkları olamayan gönüllü katılımcılar, tesadüfi olarak deney grubu (DG; n=14) ve kontrol grubuna (KG; n=15) ayrıldı. Ön test-son test modeli uygulanan 12 haftalık çalışma sürecinde DG ilaç tedavisi ile birlikte (3gün/hafta) düzenli ve planlı egzersiz yaparken, KG bu süreçte düzenli ve planlı bir egzersiz programına katılmayıp, sadece ilaç tedavisine devam etti. Diyet bilgisi gruplara sözlü ve yazılı olarak verildi. Verilerin istatistiksel SPSS 13.0 istatistik paket programı kullanıldı. Verilere normallik sınaması yapılmış olup, grup içi değerlendirmelerinde Paired- Samples T testi, gruplar arası değerlendirmelerde ise Independent-Samples T testi kullanıldı. Bu çalışmada hata düzeyi 0.05 ve 0.01 olarak kabul edildi. Düzenli ve planlı egzersiz programının başında ve sonunda Deney ve kontrol grubuna ait test edilen özelliklerin değişim miktarları (test edilen veya ölçülen özelliklerin grup içi farkları) gruplar arası karşılaştırıldığında sonuçların vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, VKİ, AKŞ, İSKB, ÎDKB ile ETT'deki; süre, MET ve maksimal V02 bakımından p< 0.0i seviyesinde, bel çevresi, TK, LDL-K, Trigliserit, ÎKAS ile ETT'deki şiddet ve MKAS özellikleri bakımından isep
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to search the effect of proper and planned exercise on physical, physiological and some changable risk factors of coronary heart patients through cardiac rehabilitation process. The subjects who were aged between 38-60 years,had bypass operation (revascularitation). They participant were randomly selected and dividen into two group as experiment (n=14) and control (n=15). They dose not participate any daily physical activity program. During 12 week period the experiment group participated in an exercise program (3 day/week) supported by medicine supplement control group did not participate any physical activity but the also took same medicine supplement with experiment group. Diet istructions also were given both group by verbally and written paper. Statistical analysis of varible was done by using SPSS 13.0 for windows packet program. Independet and dependet paired sample t test were used to compare the values among the groups and into groups. All the beginning and end at the training program the rate of changes between pre-test and post-test scores of both groups were compared.