Genç futbolcuların tercih edilmeyen bacaklarındaki beceri gelişimine antrenmanın etkisi
The effect of the training to skill improvement in non-dominant legs of young soccer players
  1. Tez No: 171842
  2. Yazar: ERCAN GÜR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL FİLİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
7. ÖZET Bu çalışma ile iki farklı yaş grubundaki genç futbolcuların tercih edilmeyen bacaklarındaki beceri gelişimine teknik antrenmanların etkisi incelenmiştir. Çalışmaya 4 genç futbol takımından toplam 65 gönüllü futbolcu katılmıştır. Takımlar tesadüfi yöntemle 12-14 yaş denek grubu, 12-14 yaş kontrol grubu ve 16-18 yaş denek grubu, 16-18 yaş kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Denek gruplarına toplam 10 hafta ve hafta da 3 gün futbolda topla yapılan temel teknikleri içeren driller genel antrenman programlarının ısınma kısmım takiben 15-20 dakika olarak uygulanmıştır. Çalışmalar futbolcuların sadece tercih olarak kullanmadıkları bacaklarına yönelik olarak yaptırılmıştır. Kontrol grupları ise kendi rutin futbol antrenmanlarına devam etmişlerdir. 10 haftalık çalışma öncesinde ve sonrasında futbolculara tercih edilen ve edilmeyen bacaklarının antropometrik ölçümleriyle birlikte futbola özgü yedi tane beceri testi yapılmıştır. Araştırmada; normallik sınamasına göre grup içi değerlendirmelerde Paired-Samples T testi kullanılmış, gruplar arası değerlendirmelerde ise Independent-Samples T testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
-97- 8. SUMMARY The purpose of study was to investigate the effect of special technical training to the skill development in non-dominant legs of young soccer players who have two different age groups. Total 65 volunteer soccer players from 4 young soccer teams participiated to the study. Teams were separated randomly into the experimental and control groups of 12-14 years and 16-18 years. Individual in experimental group were applied to fundamental drills with ball following warm-up during 3 days in a week for 15-20 minutes. The control group was also participiated to routine soccer training. Antropometric measurements and proper to soccer 7 skills tests were used for both dominant and non-dominant legs of soccer players in pre-test and post-test during 10 weeks. To analyse the statistical dates, Paired-Samples T test was used to evaluate the differences into the group, Independent-Samples T test was used to evaluate the differences between the groups.