Mikroskopik hematüri ile mesane kanserinin ilişkisi: Bugün için kullanılan tanı yöntemlerinin değerlendirilmesi
Relation of microscopic hematuria with bladder cancer: Evaluation of current available diagnostic methods
  1. Tez No: 171852
  2. Yazar: LOKMAN İRKILATA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TEVFİK SİNAN SÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
29 ÖZET Eylül-2001 ile Aralık-2004 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı'nda mikroskobik hematüri tanısı alan ve ilk inceleme sonrası ürolitiazis, üriner enfeksiyon, renal parankimal hastalık ekarte edilen toplam 150 hasta da radyolojik tanı metotları, idrar tümör belirleyicileri ve idrar sitolojisinin duyarlılık ve özgüllüğü değerlendirilmiştir. Yaş ortalaması 49,8±10,79 yıl olup çalışma grubundaki erkek/kadın oranı 1,08 olarak tespit edilmiştir (78/72). Hastalar prospektif olarak idrar semptomatolojisi ve sigara alışkanlığı yönünden sorgulanarak fizik muayene, intravenöz pyelografi (IVP), batın ultrasonografisi (USG), NMP22, idrar sitolojisi ve NMP22BladderChek® testleri ile değerlendirilmiştir, inceleme sonunda tüm hastalara sistoskopi ve şüpheli lezyon varlığında biyopsi uygulanmıştır. Hastaların %10,7 (n=16)'sinde alınan biyopsi sonucunda mesane kanseri tespit edildi. Tanı alan 16 hastanın 12'sinde sigara öyküsü ve/veya alt üriner sistem yakınması mevcuttu. Uygulanan tanı yöntemlerinin tek başlarına ve kombine edilmiş olarak özgüllük, duyarlılık ve doğruluk değerleri tek tek hesaplanmıştır. Sonuç olarak; mikroskobik hematürili hastaların değerlendirilmesinde radyolojik tanı yöntemlerinin tümör belirteçleri ile kombine kullanılması %100 duyarlılık sağlarken hastaları %60'ını gereksiz sistoskopiden korumaktadır. Bu sonuçlar, klinisyenin, mikroskobik hematürili olgularda mesane kanseri tanısına daha kesin ve güvenilir bir şekilde ulaşmasına olanak sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
30 SUMMARY A total of 150 patients were included in the study as follows. From among patients diagnosed with microscopic hematuria between September 2001 and December 2004 in the Department of Urology at Gazi University Faculty of Medicine, patients with urolithiasis, urinary infection, or renal parenchymal disease were excluded. The remaining 150 patients were examined with radiological diagnostic methods, urinary tract tumor markers and urinary cytology, and the sensitivity and specificity of these methods were evaluated. Overall average age was 49.8 ±10.79 years, and the male/female ratio in the study group was 1.08 (78/72). In terms of urinary system symptoms and cigarette use, patients were prospectively evaluated with physical examination, intravenous pyelography (IVP), abdominal ultrasonography (USG), urinary cytology, and NMP22BladderChek®. All patients then underwent cystoscopy, and when suspicious lesions were present, biopsy was performed. In 10.7% of patients (n=16), bladder cancer was detected. Of these 16 diagnosed patients, 12 had a history of cigarette use and/or lower urinary system complaints. Sensitivity, specificity and accuracy were calculated for each diagnostic method used, both alone and in combination with the other methods. As a result, it was found that in the evaluation of patients with microscopic hematuria, the combined use of radiological methods and tumor markers provides 100% sensitivity, and can prevent unnecessary cystoscopy in 60% of patients. These results may help clinicians achieve more definite and reliable diagnoses of bladder cancer in patients with microscopic hematuria.