Mikozis fungoideste fototerapinin Langerhans hücre yoğunluğuna etkisinin değerlendirilmesi
Effect of phototherapy on Langerhans cell densities in mycosis fungoides
- Tez No: 171879
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ORHAN ÖZTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
78 ÖZET Mikozis fungoides derinin T hücreli lenfomasıdır. Primer olarak deride gelişme gösteren malign T hücreler çeşitli klinik bulgulara yol açar. Langerhans hücreleri epidermisin dendritik hücre varyantıdırlar. Langerhans hücreleri immünohistokimyasal olarak CD la pozitif boyanma gösterirler. Bu çalışmada PUVA tedavisi uygulanan 23, darbant UVB tedavisi uygulanan 8 mikozis fungoides hastasının doku Langerhans hücre yoğunlukları CD la antikoru kullanılarak immünohistokimyasal olarak değerlendirilmiş ve karşılaştmlmıştır. Deri örneklerindeki Langerhans hücre yoğunlukları kontrol grubu deri örnekleri ile de kıyaslanmıştır. Çalışmamızda PUVA ve UVB grubu mikozis fungoides hastalarının tedavi öncesi epidermal, dermal ve toplam Langerhans hücre yoğunlukları kontrol grubuna göre anlamlı derecede artmış saptandı. PUVA grubundaki hastalarda epidermal ve toplam Langerhans hücre yoğunluğu alamlı olarak, dermal Langerhans hücre yoğunluğu ise anlamlı olmasa da sayıca azalmış saptandı. Darbant UVB grubundaki hastalarda epidermal, dermal ve toplam Langerhans hücre yoğunluğunda görülen değişiklikler istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Tedavi öncesi Langerhans hücre yoğunlukları ile hastaların girmiş oldukları toplam seans ve kümülatif doz arasında anlamlı bağlantı saptanmadı. Langerhans hücrelerinin mikozis fungoides patogenezinde önemli rolleri olduğu, PUVA ve darbant UVB fototerapilerinin Langerhans hücrelerinin sayılarını azaltarak mikozis fungoides tedavisinde etkili olabilecekleri düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY Mycosis fungoides is a form of cutaneous T cell lymphoma. Malignant T cells growing primarily in the skin give rise to several clinical patterns. Langerhans cells are the dendritic cell variant of the epidermis. Immunohistochemicaily Langerhans cells are stained positive with CD la. In this study, tissue Langerhans cell densities of 23 PUVA, 8 narrowband UVB treated mycosis fungoides cases were analysed and compared by immunohistochemical methods using CD la monoclonal antibody. Langerhans cell densities of skin samples were also compared with the skin samples of the control cases. In our study, epidermal, dermal and total Langerhans cell densities of PUVA and narrowband UVB treated mycosis fungoides patients were found significantly increased before treatment as compared with the control group. Epidermal and total Langerhans cell densities of PUVA treated patients decreased significantly whereas dermal Langerhans cell densities decreased insignificantly. Alteration of epidermal, dermal and total Langerhans cell densities of narrowband UVB treated mycosis fungoides patients wasn't found to be significant. Pretreatment Langerhans cell densities of patients wasn't found to be significantly related with treatment duration and cumulative dose. It may be thought that Langerhans cells have an important role in the pathogenesis of mycosis fungoides, PUVA and narrowband UVB phototherapies may be effective by decreasing the Langerhans cell densities.