Mide duedenum hastalıklarında izole edilen Helicobacter suşlarında amoksisilin, klaritromisin, tetrasiklin, metranidazol ve rifampisin direncinin agar dilüsyon yöntemiyle araştırılması
An investigation of amoxicillin, clarithromycin, tetracycline, metranidazole and rifampin resistance of Helicobacter pylori species isolated from gastro-duedenal diseases by agar dilution method
- Tez No: 171881
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Mide Duedenum Hastalıklarında İzole Edilen Helicobacter Suşlannda Amoksisilin, Klaritromisin, Tetrasiklin, Metranidazol ve Rifampisin Direncinin Agar Dilüsyon Yöntemiyle Araştırılması H.pylori insanlarda gastrik mukozaya kolonize olarak, nonülser dispepsiden, gastrik adenokarsinomalara kadar değişen gastroduedenal hastalıklarına yol açan spiral şeklinde, gram negatif bir bakteridir. H.pylori ile ilişkili gastroduedenal yalanması olan hastalarda asit sekresyonunun kontrolü ve etkili antibiyotik kombinasyonları ile yüksek oranlarda klinik ve bakteriyolojik basan sağlanmıştır. Ancak, son yıllarda özellikle ilk seçenek antibiyotiklere karşı primer ve sekonder direnç nedeniyle tedavide başarının düştüğü görülmüştür. Bu nedenle tedavi protokollerinin oluşturulmasında direnç tayini önem kazanmıştır. Bu amaçla Üniversitemiz hastanesi Gastroenteroloji polikliniklerine Nisan2002- Nisan2005 tarihleri arasındaki gastroduedenal yalanmayla başvuran ve endoskopi endikasyonu alan 427 hastanın biyopsi örneklerinden izole edilen 386(%90.4) suş klaritromisin, metranidazol, tetrasiklin, rifampisin ve amoksisilin dirençleri, agar dilüsyon(AD) yöntemi ile incelenmiştir. Ayrıca tüm izolatlar klaritromisin direncinden sorumlu 23S rRNA'daki A2142G-C ve A2143G-C mutasyonlarının PCR-RFLP yöntemiyle araştırıldı. Amoksisilin, tetrasiklin ve rifampisine karşı AD yöntemi ile direnç görülmezken, metranidazole karşı 2002 izolatlarından 34/114(%34), 2003 'te 54/145(%37.24) ve 2004'te de 43/127(%33.8)'ünde direnç belirlendi. Klaritromisin' e dirençli izolatların sayısı da sırasıyla; 17/114(%14.9), 26/145(%17.9) ve 23/127(%18.1) olarak tespit edildi. Klaritromisin direncine yol açan mutasyonları tespit için PCR-RFLP ile yaptığımız çalışmada 2002 izolatlarının 12(%70.5)'inde A2142G mutasyonu, 3(%17.6)'ünde A2143G mutasyonlarım belirledik. Bu oranlar 2003'te sırasıyla; 21(%80.8), 3(%11.5) ve 2004'te 20(%86.9) ve 3(%13) olarak belirlendi. PCR-RFLP sonuçlan ile AD sonuçlan kıyaslandığında 2002 yılında 2(%11.7) izolat ile 2003 yılındaki 2(%7.26) izolatta bilinen mutasyonların dışında başka nedene bağlı direnç geliştiğini tespit ettik. Bu çalışmayla H.pylori izolatlarında, ilk seçenek antibiyotiklere karşı direnç görüldüğü, klaritromisin direncinin bilinen mutasyonlardan başka nedenlerle de ortaya çıkabileceği, bu nedenle de PCR-RFLP ile direnç tayininde, direkt dokudan ekstrakte edilen DNA yerine, kültürdeki mikroorganizmadan izole edilen DNA ile çalışılması ve sonuçların AD yöntemi ile karşılaştırılmasının yararlı olacağı kanısına varıldı. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An investigation Of Amoxicillin, Clarithromycin, Tetracycline, Metranidazole And Rifampin Resistance OîH.pylori Species isolated From Gastro-Duedenal Diseases By Agar Dilution Method Helicobacter pylori is a spiral gram negative bacteria which cause gastroduodenal diseases varying from non-ulcer dyspepsia to gastric adenocarcinoma by colonisation of human gastric mucosa. High clinical and bacteriological success has been achieved in patients having gastroduodenal complaints by acid secretion controls and effective antibiotic combinations. However, in recent years, it has been observed that success in treatments have decreased due to primary and secondary resistance to first propose antibiotics. Thus, determination of resistance became significant in developing new treatment protocols. In this study, 386(%90.4) isolates was isolated from gastric biopsy samples of 427 patients who applied to our university policlinics with gastroduodenal complaints between the years 2002 and 2005, have been investigated by agar dilution methods(AD) for clarithromycine, rifampin, tetracycline, metranidazole and amoxicillin resistances. Besides, A2142G-C and A2143G-C mutations in 23SrDNA which cause resistance to clarithromycine had been investigated via the application of PCR-RFLP method. While no resistance to tetracycline, rifampin and amoxicillin had been observed, resistance to metranidazole had been detected from 2002, 2003 and 2004 isolates in the ratios of respectively 34/114(%34), 54/145(%37.24) and 43/124(%33.8). The ratios of isolates resistant to clarithromycin had been detected respectively as 17/114(14.9%), 26/145(17.9%) and 23/127(18.1%). All of the isolates was conducted through the application of PCR-RFLP method in order to detect mutations that cause to clarithromycin resistance. We identified A2142G and A2143G mutations in 2002 isolates in the ratios respectively 12(70.5%) and 3(17.6%). These ratios had been identified respectively as 21(80.8%) and 3(11.5%) in 2003 isolates, and 20(86.9%) and 3(13%) in 2004 isolates. When AD and PCR-RFLP results had been compared, we have detected that resistance developed in the 2002 isolate which is resistant in the ratio of 2(1 1.7%), and in the 2003 isolate which is resistant in the ratio of 2(7.26%) with other reasons than the previously known mutations. In conclusion, our results show that, there is a resistance to first propose antibiotics in H.pylori isolates, and clarithromycin resistance may develop due to other reasons than the previously known mutations. Thus, we considered that the DNA isolated from the microorganism in the culture is more useful the DNA extracted from the tissue for PCR- RFLP and compare it with AD method results can be more effective for to detect clarithromycin resistance. IX