İnterlökin-6 gen polimorfizminin akut pankreatitli hastalardaki prognostik önemi
  1. Tez No: 171890
  2. Yazar: BÜLENT ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÖRGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
36 ÖZET Akut pankreatitli hastalara yaklaşımda üç anahtar faktör ; tanı, hastalık şiddeti ve hastalık nedenidir. Bu çalışmadaki temel hedef, IL-6 genindeki - 174 G>C ile - 572 G>C polimorfizmlerinin, Ranson skoru ile Balthazar skoruna, serum IL-6 düzeyine, CRP düzeyine, sedimentasyona, lökosit sayısına etkisinin araştırılmasıdır. Akut pankreatit tanısı konan 36 hasta ve 50 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya alındı. Hastaların, Ranson ve Balthazar skoru saptandı. Hastaların ve kontrol grubunun, sedimentasyonuna, C- reaktif proteinine, serum IL-6 düzeyine, IL-6 genindeki -174 G>C ve - 572 G>C polimorfizmlerine bakıldı. -174 G>C polimorfizmi ve -572 G>C polimorfizmi ile Ranson ve Balthazar skoru arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Ranson ve Balthazar skoruyla serum IL-6 düzeyi ve serum BL-6 düzeyiyle sedimentasyon, CRP, lökosit sayısı arasında anlamlı ilişki saptandı. IL-6 genindeki -174 G>C ve -572 G>C polimorfizmlerinin Ranson ve Balthazar skorları ile anlamlı ilişkilerinin saptanamaması, akut pankreattitteki hastalık şiddetine etkilerinin olmadığım düşündürdü. Ancak, -174 G>C polimorfizminin GG genotipi ve -572 G>C polimorfizminin GG, GC genotiplerinin ise yüksek serum IL-6 düzeylerine neden olması, akut pankreatit prognozuna indirek etkilerinin olabileceğini destekleyen bulgu olabilir.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY The key points in approaching acute pancreatitis are diagnosis, etiology of the disease and severity of the clinical picture. The aim of this study was to evaluate the effect of -174 G>C and -572 G>C gene polymorphisms of IL-6 on Ranson and Balthazar scores, serum levels of IL-6, CRP, ESR and white blood cell count. Thirty-six patients diagnosed with acute pancreatitis and 50 healthy controls were included in the study. Ranson and Balthazar scores of the patients were calculated; ESR, CRP and serum IL-6 levels were measured and -174 G>C and -572 G>C gene polymorphisms of IL-6 were tested in study and control groups. There was no correlation of Ranson and Balthazar scores with the presence of - 174G>C and -572 G>C gene polymorphisms of IL-6 but statistically significant correlation was noted between these scores and serum IL-6 levels. Serum IL-6 levels were also significantly related to ESR, CRP and white blood cell counts. We conclude that -174G>C and -572 G>C gene polymorphisms of IL-6 do not have an effect on the severity of acute pancreatitis due to their lack of significant association with Ranson and Balthazar scores. However, GG genotype of -174 G>C polymorphism and GG, GC genotypes of -572 G>C polymorphism may have indirect effects on acute pancreatitis prognosis since they are related with high IL-6 levels.