Anne ve bebek interlökin-6 geni promotor bölgesindeki -174 g/c polimorfizminin yenidoğan morbiditesi ve gebelik sorunları ile ilişkisinin araştırılması
The relationship of il-6 (174 g/c) gene polymorphism of mothers and their infants with neonatal and perinatal morbidity
  1. Tez No: 625758
  2. Yazar: NAZMİ MUTLU KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN TARCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sitokinler, doğal ve adaptif immünitede rol alan ve hücrelerin immün fonksiyonlarını sağlayan proteinlerdir. Bu moleküller, lenfositlerin büyüme ve farklılaşmasında, antijenlerin yok edilmesinde ve hematopoetik hücrelerin gelişiminde rol oynarlar. Genel anlamda biyolojik yanıtı değiştirirler. Lokal ya da sistemik etkileri hedef hücrelerdeki özgül membran reseptörlerine bağlanmaları ile başlar. Interlökin 6 (IL-6), doğal ve adaptif immünitede, hematopoezde, akut faz yanıtında ve inflamasyonda rol alan bir sitokindir. T-helper 2 tarafından salınmaktadır. T ve B lenfositlerin etkileşimleri ile ortaya çıkan antikor ilişkili antijenin yok edilmesinde yer alır. Proinflamatuvar sitokin olması nedeniyle inflamasyona yanıt olarak plazma seviyeleri özgül olarak yükselir. Doğum eylemini tetikleyen inflamatuvar süreçlerde de rol oynar. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, özellikle preeklampsi, koryoamniyonit, bakteriyel vajinosiz ve idrar yolu enfeksiyonu gibi inflamasyon durumlarında annenin vaginal sekresyonlarında, intraamniotik sıvıda düzeyinin çok yükseldiği saptanmıştır. IL-6 ve benzer etki gösteren sitokinlerin, metalloproteinazları ve prostoglandinleri aktive ederek preterm eylemi ve doğumu tetiklediği gösterilmiştir. Preterm eylemin seyrinin ve oluşumunun farklılıklar göstermesi, bu süreçte rol alan sitokinlerin genetik farklılıklarının sorgulanmasını gerekli kılmıştır. Bu çalışmada Il-6 -174 G/C gen polimorfizminin gebelik sorunları ve yenidoğan morbiditesi ile ilişkisinin değerlendirilmeksi amaçlanmıştır. Çalışma grubu, yenidoğan yoğun bakımda izlenmiş 83 preterm ile anne yanında izlenmiş 100 term bebek olmak üzere toplam 183 bebek ve 164 anneden oluştu. Tüm annelerin %62,8'i GG genotipine, %29,2 GC genotipine ve %8'i CC genotipine sahipti. Anne genotiplerinin, doğum zamanına göre dağılımları ise; term bebek doğuran annelerin %54'ü GG genotipi, %35'i GC genotipi ve %11'i CC genotipinde, preterm bebek doğuran annelerin % 75'i GG genotipi, %20,3'ü GC genotipi ve %4,7'si CC genotipine sahipti. Term doğan bebeklerin %65'i GG, %33'ü GC ve %2'si CC genotipine, preterm doğan bebeklerin %81,9'u GG genotipi, %15,7 GC genotipi ve %2,4'ü CC genotipini taşımaktaydı. Sonuç olarak bu çalışma grubunda antenatal ve yenidoğan dönemi sorunlarında IL-6 -174 G/C gen polimorfizminin rolü gösterilemedi ancak preterm doğum yapan annelerde ve preterm doğan bebeklerde C allel taşıyıcılığı anlamlı düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Cytokines are intracellular proteins that play a role in cellular immune functions in respect of innate and adaptive immunity. Cytokines act on lymphocyte development and differentiation, destruction of antigens and develeopment of hemopoietic cells. Interleukin 6 (IL-6), is a proinflamatory cytokine that is released by T- helper 2 cells andtakes place on antibody-related destruction of antigen. The diversities among evolution and progression of preterm births necessitate questioning the genetic differences of cytokines playing role on this process. In this study, the relation of IL-6 –174 G/C gene polymorphism with neonatal and perinatal morbidity was searched. The study group involved 183 babies and 164 mother totally, 83 of which are preterm babies followed in newborn intensive care unit and 100 healthy term infants. In mother genotyping, the ratios of GG and C allel carrying were found as %62.8 (n=103) and %37.2 (n=61) recpectively, while the ratios were %76.5 ( n=49) and %23.5 ( n=15) in genotyping of mothers giving preterm birth, %81.9 (n=68) and %18.1 (n=15) in genotyping of babies who were born as preterm, and finally %54 (n=54) and %46 (n=46) in genotyping of babies who were born as term, respectively. As a result among this study group, the role of IL-6 –174 G/C gene polymorphism on neonatal and perinatal problems could not be found however, C allel carrying was found significantly low in mothers giving preterm birth and in babies who were born as preterm.