Farmasötik formlarda akışa enjeksiyon sistemleri ile etken madde miktar tayinleri
A flow injection method for quantitative determination of drug in pharmaceuticals forms
  1. Tez No: 171995
  2. Yazar: HAYRİYE EDA ŞATANA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLGÜN GÜNDEN GÖĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
104 ÖZET Farmasötik Formlarda Akışa Enjeksiyon Sistemi ile Etken Madde Miktar Tayinleri Bir seçici serotonin geri alım inhibitörü ilaç etken maddesi olan sitalopramm tabletlerden ve serumdan miktar tayini akışa enjeksiyonlu spektroflorimetri ve akışa enjeksiyonlu katı faz ekstraksiyon spektroflorimetrik yöntemle gerçekleştirildi. Akışa enjeksiyonlu spektroflorimetrik yöntemde taşıyıcı çözelti olarak distile su ve 40 ul akış hücresi, uyarma dalga boyu 240 ve emisyon dalga boyu 300 nm kullanılarak akış hızı, enjeksiyon hacmi ve peristaltik pompa çapı parametreleri optimize edilmiş ve bu değerler sırasıyla 5 ml/dakika, 193 ul ve 2.79 mm olarak bulunmuştur. Yöntem 1. 03x1ü“6-!. 03xlO”5 M derişim aralığında doğrusaldır ve LOD değeri 2.12xl0“8 M, LOQ değeri 7.09xl0”8 M, geri kazanım değeri ortalama %100'dür. Akışa enjeksiyonlu katı faz ekstraksiyon spektrofotometrik yöntemde ise sisteminde 40 ul akış hücresi, elüsyon için akış hızı 2.5 ml/dakika olacak şekilde %40 etanol içeren 0.1 M asetik asit kullanılmış ve l.OxlO'M.SxlO“6 M derişim aralığında doğrusallık elde edilmiştir. LOD değeri 1.57xlO”8M, LOQ değeri 5.23xl0“8 M, ortalama geri kazanım değeri %99.9 olarak bulunmuştur. Serum çalışmasında ise doğrusallık 2.5xl0”7-1.2xl0“6 M derişim aralığında sağlanmıştır. Geri kazanım değeri ortalama %100.08'dir.105 Kapiler elektroforez yönteminde yöntemde %10 metanol içeren 10 mM pH 8.5 borat tamponu ve fused silika kolon (75 um iç çap, toplam uzunluk 85 cm, etkin uzunluk 65 cm) kullanılmış 28 kV voltaj, 10 saniye düşük basmçlı hidrodinamik enjeksiyon uygulanmış ve 200 nm'de UV dedeksiyon yapılmıştır. Yöntem 2.73xl0”5-1.37xl0“4 M derişim aralığında doğrusaldır ve LOD değeri 5.73X10-6 M, LOQ değeri 1.72xl0”5 M'dır.
Özet (Çeviri)
106 SUMMARY A Flow Injection Method for Quantitative Determination of Drug in Pharmaceuticals Forms A flow injection spectrofluorometric and flow injection-solid phase extraction spectrofluorometric methods were developed for determination of citalopram, a selective serotonin reuptake inhibitor (SSRI), in tablet and serum. In flow injection (FI) spectrofluorometric method, distilled water as carrier solution, 40 ul-volume-flow cell were used. Excitation and emission wavelengths were 240 and 300 nm, respectively. Flow rate, injection volume and peristaltic pump tubing diameter were optimized and their results were found 5 ml/rnin, 193 ul and 2.79 mm, respectively. Method was linear in the range of 1.03xl0-6-1.03xlO-5 M. LOD, LOQ and recovery values were 2.12xl0“8, 7.09X10'8 M and 100%, respectively. In flow injection solid phase extraction (FI-SPE) spectrofluorometric method, CI 8 as a sorbent, 0.1 M acetic acid: ethanol (60:40, v/v) as an eluent solvent, were used. The method was linear in the range of 1.0xl0*7-1.5xl0”6 M. LOD, LOQ and recovery values were 1.57X10“8 M, 5.23xl0”8 M and 99.9%, respectively. FI-SPE method was also applied to serum. The linearly was provided in the range of 2.5x1 0“7-l. 2x1ü”6 M. Recovery value was 100.08%.