Farklı koşu programlarının serum lipitleri ve elektrolit düzeyleri üzerine etkisi
The effects of different runing programes on serum lipids and electrolyte levels
  1. Tez No: 172001
  2. Yazar: HÜRMÜZ KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL TAMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
92- ÖZET Bu çalışma, sekiz hafta süreyle ve haftada üç gün uygulanan devamlı ve interval koşuların vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, serum lipitleri, elektrolitleri ve aerobik kapasite üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya, 54 sağlıklı erkek gönüllü olarak katıldı. Araştırmaya katılan gönüllüler rastgele metodu ile 18 kişilik deney A, deney B ve kontrol olmak üzere üç grubuna ayrıldı. Deney A grubu 4800 m mesafeyi devamlı koşular metoduyla (% 80 maksimal nabız şiddetinde), deney B grubu 4800 m mesafeyi interval antrenman metoduyla (% 90 maksimal nabız şiddetinde) koştular. Kontrol grubu ise herhangi bir egzersiz programına katılmadı. Deneklerden antrenmanlardan bir hafta önce ve sonra ölçümler alındı. Çalışma sonucunda, kontrol grubu deneklerinin vücut ağırlığı, vücut yağ oranı ve vücut kitle indeksi ortalamalarında artış (p>0,05), deney grubundaki deneklerde ise azalmalar (p0,05). Deney A grubundaki deneklerin magnezyum ve sodyum değerlerindeki artış anlamlı (p0,05). Deney B grubundaki deneklerinin magnezyum ve demir değerlerindeki artış anlamlı (p0,05).
Özet (Çeviri)
93- ABSTRACT At this study, it was aimed to determine effects of 8 weeks 3 days in a week interval and continous running methods on weight, body fat percentage, blood lipids, blood electrolyte and aerobic capacity. 54 healthy men were participated in to study, were randomly categorized into control, test A and test B groups. Subjects in test A group run 4800 metres with continuous training method at 80% of their pulse. Subjects in test B group run 4800 metres with interval training method at their 90% maximal pulse. No Subjects in control group had exercise. Subjects were measured one week earlier and after training programmes. At the result of the study, findings of average of control group subjects' weight body fat percentage and body weight index were increased ( P>0,05), average of test groups subjects' were decreased (p0,05). Increasing of Test A group subjects' magnesium, and sodium values were meaningful (p0,05). Increase of Test B group subjects' magnesium and iron value were meaningful statistically (p0,05).