Çeşitli yağlarla beslenen ratlarda lipid peroksidasyonu ve antioksidan kapasite araştırılması
Investigation of lipid peroxidation and antioxidant capacity of rats fed with various oils
  1. Tez No: 172030
  2. Yazar: KAMURAN KURBANLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İDRİS MEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA - 2006 KAMURAN KURBANLI Danışman : Prof.Dr. İdris MEHMETOĞLU ÇEŞİTLİ YAĞLARLA BESLENEN KATLARDA LİPİD PEROKSİDASYONU VE ANTİOKSİDAN KAPASİTE ARAŞTIRILMASI Bu çalışmada, toplum tarafından en çok tüketilen yağlar olan tereyağı, zeytinyağı, ayçiçek yağı ve margarinin serum lipid peroksidasyonu, antioksidan aktivite (AO A) ve okside LDL ( ox-LDL) düzeyleri üzerine olan etldlerinin araştırılmasını amaçladık. Bunun için 60 adet Sprague-Dawley cinsi dişi rat alındı ve her birinde 12 adet olmak üzere 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubu hariç, diğer 4 grubun ratlan % 15 oranında yağ ilave edilmiş yem ile 2 ay boyunca beslendi. Bu süre sonunda ratlardan kardiak ponksiyonla kan örnekleri alınarak malondialdehit (MDA), ox-LDL ve AOA düzeyleri ölçüldü. Yağ verilen grupların serum MDA ve ox-LDL değerleri arasında istatistiki açıdan önemli farklılık bulunamadı. Serum total AOA değerleri karşılaştırıldığında ise zeytinyağı grubu değerlerinin (1,08 ± 0,23 nmol/ml ) ayçiçek yağı grubu değerlerinden ( 0,83 ±0,12 nmol/ml ) istatistiki açıdan anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür ( p < 0,05 ). Tereyağı grubunun serum total AOA değerleri de (1,17 ± 0,14 nmol/ml ) ayçiçek yağı grubununkinden ( 0,83 ± 0,12 nmol/ml ) istatistiki açıdan önemli derecede yüksek bulunmuştur (p < 0,001). Bulgularımız literatür bilgileri ışığında tartışılmıştır. Anahtar kelimeler : serum lipid peroksidasyonu; antioksidan aktivite ; okside LDL; malondialdehit. 51
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY S.U. Graduate School of Health Department of Biochemistry DOCTORATE THESIS / KONYA - 2006 KAMURAN KURBANLI Supervisor : Prof. Dr. Idris MEHMETOGLU INVESTIGATION OF LIPID PEROXTOATTON AND ANTIOXIDANT CAPACITY OF RATS FED WITH VARIOUS OILS In this study, our aim was to investigate the effects of the oils such as butter, olive oil, sunflower oil and margarine which are most frequently consumed in our society, on the serum lipid peroxidation, antioxidant activity (AOA) and oxidized LDL. In conformity with our study objective, we have bought 60 Spraque-Dawley species rats and they were scattered in 5 groups while each group embracing 12 rats. Except control group, all groups have been nourished by a special fodder embracing % 15 percent oil addition for a period of two months. At the end of this period, we took blood samples of the rats through cardiac puncture and their malondialdehyde ( MDA), ox-LDL and AOA levels were measured. No significant difference was found in serum MDA and ox- LDL levels of the groups subjected to oil. However, when the serum total AOA levels were compared, it was noted that the measurements of olive oil group (1,08 ± 0,23 nmol/ml) were statistically higher ( p < 0,05 ) than those of sunflower oil group ( 0,83 ±0,12 nmol/ml). In addition to this, serum total AOA values of butter group (1,17 ± 0,14 nmol/ml) were statistically higher ( p < 0,001 ) than those of sunflower group ( 0,83 ±0,12 nmol/ml). Our results were discussed according to literatural information. Key words : serum lipid peroxidation, antioxidant activity, oxidized LDL, malondialdehyde. 52