Kalsiyum ve vitanin D ilavesinin sporcularda kemik mineral yoğunluğu ve bazı kan parametreleri üzerine etkisinin belirlenmesi
The determination of the effects of addition of calcium and vitamin D on the bone mineral density and on some blood parameters of the sportsmen
  1. Tez No: 172031
  2. Yazar: İBRAHİM BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA NİZAMLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA-2005 Hazırlayan: Ögr. Gör. İbrahim BOZKURT Danışman: Prof. Dr. Mustafa NİZAMLIOĞLU Kalsiyum ve Vitamin D ilavesinin Sporcularda Kemik Mineral Yoğunluğu ve Bazı Kan Parametreleri Üzerine Etkisinin Belirlenmesi Bu çalışma üniversitede Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokullarında okuyan elit düzeydeki 60 kişiden oluşan farklı branşlarda sporculara kalsiyum, kalsiyum + D vitamini ilavesinin, Kemik Mineral Yoğunluğu (KMY) ve bazı kan parametreleri üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada deneklerin lumbar (omurga bölgesi) ve kalça kemiği neck, Troch, inter, wart üçgeni bölgeleri ölçümleri, KMY' nu belirlemede kullanılmıştır. Biyokimyasal değerler olarak kanda; prokalsitonin, parat hormonu, sodyum, potasyum, klor, kalsiyum, fosfor, magnezyum, Alkalen fosfataz ve vitamin D3 değerlerine idrarda ise pridinolin değerlerine bakılmıştır. Araştırmaya alınan denekler kalsiyum (Ca), kalsiyum + D vitamini (Ca D) ve kontrol grubu (K) olarak üç gruba ayrılmıştır. 12 hafta boyunca günlük kalsiyum grubuna 1000 mg ilave kalsiyum tablet, kalsiyum D vitamini grubuna 600 mg kalsiyum + 400 IU vitamin D bileşenli tabletler verilmiştir. Kontrol grubuna herhangi bir tablet ilavesi uygulanmamıştır. Araştırmanın başlangıcında ve bitiminde olmak üzere iki ölçüm yapılmıştır. Grup içi ve gruplar arası“One Way ANNO V A”“Duncan”testi ile karşılaştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Department of Food Hygiene and Technology of Institute of Medicine of Selçuk University DOCTORAL THESIS / KONYA - 2005 Submitted by Ibrahim Bozkurt. Supervised by Prof. Dr. Mustafa Nizamlıoğlu The Determination of the Effects of Addition of Calcium and Vitamin D on the Bone Mineral Density and on Some Blood Parameters of the Sportsmen This.study was carried out to determine the effects of calcium and calcium +D vitamin on the bone mineral density (BMD) and some blood parameters of 60 elite sportsmen who study in different branches of Physical Education Colleges. In the study, lumbar and pelvis (neck, troch, inter, wart triangle) area measurements were used to determine BMD. Procalcitonin, parathyroid, sodium, potassium, chlorine, calcium, phosphorus, magnesium, phosphate, and vitamin D3 in the blood, and level of pridinolin in the urine were examined as biochemical values. The subjects were divided into tree as calcium (Ca), calcium vitamin +D(Ca D), and control groups. The subjects in the calcium group were given 1000 mg extra calcium tablets and the ones in the vitamin D group were given 600 mg calcium +400 IU vitamin D. No extra tablets were given to the control group. Two measurements were taken for the study: one in the beginning and the other at the end.“One Way ANNOVA”,“Duncan”tests were applied in and inter groups.