توسعه و معتبرسازي روش الكتروفورز موئين تلفيق شده با تكنيکهاي نوين ميكرواستخراج بر پايهی فناوري نانو به منظور آناليز برخي از داروهاي خوراكي شيمي-درماني در نمونه هاي خون بيماران مبتلا به سرطان هاي دستگاه گوارشي
Gastrointestinal kanserli hastaların kan örneklerinde bazı oral kemoterapi ilaçlarının analizi için nanoteknolojiye dayalı modern mikro ekstraksiyon teknikleriyle birleştirilmiş kılcal elektroforez yönteminin geliştirilmesi ve doğrulanması
  1. Tez No: 746637
  2. Yazar: MEHRDAD FOROUGH
  3. Danışmanlar: PROF. KHALİL FARHADİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Farsça
  9. Üniversite: Urmia University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Kapiler elektroforez (CE), son on yılda giderek artan bir şekilde kullanılmaktadır. tıbbi ve ilaç analizi alanı. Çok sayıda farmasötik ürün ve ön ilaç bileşenleri, yüksek verimliliği ve kısa olması nedeniyle bu teknik kullanılarak analiz edilmiştir. Diğer kromatografik tekniklerle karşılaştırıldığında ayırma süreleri. Ancak, doğuştan gelen CE tabanlı tekniklerde, özellikle karmaşık biyo-matrikslerde algılama hassasiyetinin olmaması, Biyo-analizin bu özel alanında CE'nin sınırlı gelişimine katkıda bulunan faktörler. Bu projede, CE'nin bazı yaygın olarak analiz ve belirlemede bir araç olarak potansiyeli hastalardan alınan kan örneklerinde ağızdan uygulanan kemoterapi ilaçları gastrointestinal kanserler araştırıldı. Bu çalışmanın ilk bölümünün amacı, basit, kapiler elektroforezi birleştiren yeni, seçici ve hızlı çevrim dışı mikroekstraksiyon tekniği eş zamanlı belirlenmesi için sütun içi dosyalanmış amplifiye numune enjeksiyonu (FASI) ile kapesitabin (CAP) ve aktif metaboliti 5-Fluorourasil (5-FU), insan plazmasında. de Şu anda, bu önemli maddelerin eş zamanlı analizi için yeni nanoteknoloji tabanlı numune temizleme/ön konsantrasyon teknikleri ile birlikte uygun maliyetli CE araçlarının kullanılmasında eksiklik vardır. plazma örneklerinde anti-kanser ajanları. Bu araştırma, bu boşluğu doldurmayı ve basit bir AgNPs@MCM-41 ile güçlendirilmiş HF-katı/sıvı faz aracılığıyla çevrim dışı numune ön işlemi FASI-CE ile müteakip miktar tayini ile mikro ekstraksiyon (AgNPs@MCM41-HF-SLPME). bu analitlerin ayrılması, 60 mM fosfat-Tris tamponu (pH 7) organik değiştirici olarak %10 (h/h) metanol ile. Off-line'ı etkileyen çeşitli parametreler mikroekstraksiyon verimliliği ve FASI optimize edildi. Doğrusallık, duyarlılık, kesinlik, yöntemin doğruluğu, geri kazanımı, seçiciliği, özgüllüğü, kararlılığı ve sağlamlığı doğrulama sırasında çivilenmiş insan plazma örneklerinden değerlendirilmiştir. Sonuçlar sunulan analitik tekniğin kabul edilebilir doğruluk ve kesinlik gösterdiğini ortaya çıkardı, minyatür numune hazırlama ve karmaşık ekipman ihtiyacının azaltılması, Kabul edilebilir analiz süresi. Doğrulanmış yöntem, CAP'yi belirlemek için başarıyla uygulanır ve 5- TKP uygulanan hastalardan plazma örneklerinde FU elde edildi. Bu çalışmanın ikinci bölümünün odak noktası, yeni, kullanışlı, hızlı ve hassas elektro-membran ekstraksiyon yaklaşımı (iyonik sıvı destekli MWCNT'ler/ZnO ile güçlendirilmiş içi boş fiber, ilk kez) sahada amplifiye edilmiş kapiler elektroforez (CE) ile birleştirilmiş çevrim dışı numune temizleme/ön konsantrasyon yöntemi olarak insan plazmasında Imatinib mesilat miktarının belirlenmesi için numune enjeksiyonu (FASI). 1-oktil-3-metilimidazolyum bromür iyonik sıvı ([OMIm]Br) ile kaplanmış nanohibrit sorbent. araştırma, uygulanabilir bir bazik katalizli sol-jel yöntemi ile hazırlanmıştır. Sonra hareketsiz kaldı (kılcal kuvvetler ve sonikasyon tarafından desteklenen) bir polipropilen oyuk parçasının gözeneklerinde 2-nitrofenil oktil eter (NPOE) içinde dağıtıldıktan sonra ekstraksiyon ünitesi olarak fiber membran çözücü ve ardından destekli sıvı membran (SLM) bileşimi olarak görev yaptı. Önerilen yöntemi etkileyen önemli değişkenler değerlendirildi ve elde etmek için optimize edildi. maksimum ekstraksiyon performansı. Geliştirilen yöntem FDA'ya göre valide edilmiştir. yönergeler. Doğrulama sonuçlarıyla ilgili olarak, yöntemin doğrusal olduğu kanıtlanmıştır (R2 =0.998) üzerinde 20 ila 1500 ng mL-1 arasında değişen konsantrasyonlar . Gün içi ve günler arası için ortalama RSD değerleri kesinlik çalışmaları sırasıyla %6,83 ve %7,71 idi. Son olarak, doğrulanmış yöntem Hastanın plazma örneklerinde Imatinib'i belirlemek için başarıyla uygulandı More about this source textSource text required for additional translation information Send feedback Side panels
Özet (Çeviri)
Capillary electrophoresis (CE) has been used increasingly over the last decade in the area of medicinal and drug analysis. Numerous pharmaceutical products and prodrug components have been analyzed using this technique because of its high efficiency and short separation times in comparison with other chromatographic techniques. However, the inherent lack of detection sensitivity in CE-based techniques especially in complex bio-matrices is one of the contributing factors to the limited development of CE in this particular area of bio-analysis. In this project, the potential of CE as a tool in the analysis and determination of some widely used orally-administered chemotherapy drugs in blood samples from patients with gastrointestinal cancers were investigated. The purpose of the first part of the present study is development and validation of a simple, novel, selective and fast off-line microextraction technique combining capillary electrophoresis with in-column filed-amplified sample injection (FASI) for simultaneous determination of capecitabine (CAP) and its active metabolite, 5-Fluorouracil (5-FU), in human plasma. At the moment, there is a lack of using cost-effective CE tools combined with novel nanotechnology-based sample clean-up/preconcentration techniques for simultaneous analysis of these important anti-cancer agents in plasma samples. This research intends to fill this gap and describe a simple off-line sample pretreatment by means of AgNPs@MCM-41 reinforced HF-solid/liquid phase microextraction (AgNPs@MCM41-HF-SLPME) with subsequent quantitation by FASI-CE. The separation of analytes was performed using a BGE containing 60 mM phosphate-Tris buffer (pH 7) with 10% (v/v) methanol as an organic modifier. Various parameters affecting the off-line microextraction efficiency, as well as FASI, were optimized. The linearity, sensitivity, precision, accuracy, recovery, selectivity, specificity, stability as well as robustness of the method was evaluated from spiked human plasma samples during the course of validation. The results revealed that the presented analytical technique demonstrates acceptable accuracy and precision, miniaturized sample preparation, and a reduced need for complicated equipment along with an acceptable analysis time. The validated method is successfully applied to determine CAP and 5- FU in plasma samples was obtained from the patients who received CAP. The focus of the second part of this study is the development of a new, convenient, rapid and sensitive electro-membrane extraction approach (based on an ionic liquid-supported MWCNTs/ZnO reinforced hollow fiber, for the first time) as an off-line sample clean-up/preconcentration method coupled with capillary electrophoresis (CE) using field-amplified sample injection (FASI) for quantification of Imatinib mesylate in human plasma. The nanohybrid sorbent, coated by 1-octyl-3-methylimidazolium bromide ionic liquid ([OMIm]Br) in this the research was prepared by a feasible basic catalyzed sol-gel method. Then, it was immobilized (supported by capillary forces and sonication) in pores of a segment of a polypropylene hollow fiber membrane as the extraction unit after dispersing in 2-nitrophenyl octyl ether (NPOE) solvent and subsequently served as the supported liquid membrane (SLM) composition. Significant variables affecting the proposed method were evaluated and optimized to achieve maximum extraction performance. The developed method was validated according to FDA guidelines. Regarding the validation results, the method is proved to be linear (R2 =0.998) over concentrations ranging from 20 to 1500 ng mL-1 . The mean RSD values for intra- and inter-day precision studies were 6.83 and 7.71%, respectively. Finally, the validated method was successfully applied to determine Imatinib in patient's plasma samples