The functional role of ASP50 in protein synthesis elongation factor Tu
ASP50 aminoasidinin protein sentezi elongasy-on faktörü Tu'nun işlevindeki rolü
  1. Tez No: 338916
  2. Yazar: LEVENT BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞE NEŞE BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Elongasyon faktörü EF-Tu, protein sentezi sırasında aminoasil-tRNA?yı ribozoma taşımakla sorumlu temel enzimdir. EF-Tu, GTP ile bağlandığı etkin formunda, EF-Tu ? GTP ? aminoasil-tRNA şeklinde üçlü bir bileşik oluştururken, GDP bağlı formunda etkisizleşmiştir. EF-Tu?nun GTP ve GDP bağlı halleri arasındaki yapısal geçiş sırasında, nükleotid bağlanan bölgesinde çok hareketli ve kararsız bir yapıda bulunan Switch I alt bölgesi, şeklini ?-sheet?den ?-helix?e çevirir. Bu tez çalışmasında, Escherichia coli EF-Tu?sunda Switch I bölgesinde bulunan Asp50 aminoasidinin rolü çalışılmıştır. Bu amaçla EF-Tu üzerinde 50. pozisyonda bulunan aspartik asit yerine alanin ve asparajin mutantları yaratılıp bu EF-Tu mutantlarının, GDP, GTP ve aminoasil-tRNA ile ilişkilerinin yanısıra poli(Phe) sentezi, GTP hidrolizi ve dipeptid oluşumundaki aktiviteleri de in vitro kinetik deneylerle incelenmiştir. EF-Tu?nun D50A ve D50N mutantları, GDP bağlaması ve GDP/GTP nükleotid değişim hızları açısından doğal EF-Tu'ya benzemektedir. Ancak, Asp50 mutantlarının aminoasil-tRNA ile bağlanmalarında ciddi bir azalma gözlemlenmiştir. Çok yüksek miktarlarda aminoasil-tRNA varlığında incelendiğinde, Asp50 mutantları poli(Phe) sentezini doğal EF-Tu ile karşılaştırılabilinir ölçülerde yerine getirebilmiştir. Öte yandan, GTP hidrolizi ve dipeptid oluşumu açısından incelendiklerinde, GTP hidrolizleme hızları fark göstermemekle birlikte, EF-Tu mutantlarının hidrolizleyebildiği toplam GTP miktarlarının doğal EF-Tu?ya nazaran önemli oranda düşmüş olduğu gözlemlenmiştir. Bu tez çalışmasının sonuçları doğrultusunda Asp50 aminoasidinin kararlı bir EF-Tu.GTP yapısının sağlanması için mutlak gerekliliği olduğu öngörül-müştür. Asp50 aminoasidi mutasyona uğratıldığında, enzimin GDP konformasy-onununa geçişinin kolaylaştığı, böylece mutantların aminoasil-tRNA ile bağlan-abilmesinin neden zorlaştığı da anlaşılabilmektedir. Öte yandan Asp50 mutantları ile oluşan EF-Tu ? GTP ? aminoasil-tRNA bileşikleri ribozomun A bölgesine ulaştığında, mutant EF-Tu?ların bazıları GDP yapılarına geri dönebilir, dolayısıyla GTP hidrolizine gerek kalmadan aminoasil-tRNA'yı bırakabilir ve serbest kalan aminoasil-tRNA dipeptid oluşumuna olanak sağlıyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Elongation factor Tu is an essential enzyme responsible for delivering aminoacyl-tRNA's to ribosomal A-site during protein synthesis. In its active GTP-bound state, it forms an EF-Tu ? GTP ? aminoacyl-tRNA ternary complex whereas it is inactive in the GDP-bound state. One very unstable and dynamic structural element in the nucleotide binding domain of EF-Tu is the Switch I re-gion, whose structure changes from a beta-sheet to an alpha-helix during the transition from the GTP- to GDP-bound state of EF-Tu. In this thesis, the role of the universally conserved Asp50 residue in the Switch I region in Escherichia coli EF-Tu was studied. Mutants of Asp50 to ala-nine and asparagine were made in EF-Tu and mutant EF-Tu?s were studied in their interactions with GDP, GTP and aminoacyl-tRNA, as well as in their activity in poly(Phe) synthesis, GTP hydrolysis and dipeptide formation using in vitro kinetic assays. D50A and D50N mutants of EF-Tu were comparable to wild-type EF-Tu with respect to GDP binding and GDP/GTP nucleotide exchange rates. Howev-er, the Asp50 mutants have significantly reduced affinity for aminoacyl-tRNA. When analyzed in the presence of high excess of aminoacyl-tRNA, Asp50 mu-tants were comparable to wild-type EF-Tu in their activity in poly(Phe) synthesis. On the other hand, pre-steady state measurements of GTP hydrolysis and peptide bond formation indicated that the amount of GTP hydrolyzed by the mutants are significantly reduced compared to wild type EF-Tu, even though the rate of GTP hydrolysis was not altered. The results obtained from this work suggest that Asp50 is crucial for a tight GTP conformation of EF-Tu. When Asp50 is mutated, the enzyme easily switches to GDP conformation, explaining the reduced affinity of the Asp50 mutants in aminoacyl-tRNA binding. On the other hand, when ternary complexes with Asp50 mutants reach to the A-site on the ribosomes, some mutant EF-Tu's may switch to their GDP-like conformation, therefore, releasing the aminoacyl-tRNA, which proceed to peptide bond formation without GTP hydrolysis.