Betonarme prefabrike yapı sistemlerinin deprem sorunları depreme dayanıklı prefabrike yapıların tasarım ilkeleri
Earthquake problems of prefabricated reinforced concrete structures systems, design principles of earthqake resisted refabricated structure
  1. Tez No: 17584
  2. Yazar: CENAN EVREN
  3. Danışmanlar: PROF. REŞAT ÖNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
BETONARME PREFABRİKE YAPI SİSTEMLERİNİN DEPREM SORUNLARI DEPREME DAYANIKLI PREFABRİKE YAPILARIN TASARIM İLKELERİ Yüksek Lisans Tezi CENAN EVREN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 1991 oz Son yıllarda yapılan araştırmalar, yakın bir geçmişe kadar deprem dayanımı açısından kuşku ile karşılanan betonarme prefabrike yapıların, birleşim detayları bilinçli yapılmak koşulu ile, deprem riski yüksek bölgelerde güvenle kullanılabileceği kanıtlanmıştır. Bu tez prefabrike betonarme yapıların deprem özelliği ve dayanımlı tasarımı ile ilgili bir çalışmadır. Prefabrike yapı türlerinin kısa anlatı mı yapılmış. Prefabrike yapılardaki gözlenmiş olan deprem hasarları gösterilmiş değişik tipteki bağlantıların davranış mekanizmasını anlamak için, değişik tip prefabrike yapılar ve bağlantılarla labaratuvar deneyleri yapılmıştır. Daha sonra depreme dayanımlı tasarım felsefesi ve gerçek tasarımda kullanılan kuvvetlerden bahsedilmiştir. Son iki bölümde ise değişik şekillerdeki dikey, yatay ve diğer tip geniş panellerin bağlantıları çerçeve, hücre ve diğer tip prefabrike yapıların taşıma kapasiteleri ile deprem dayanım noktasındaki değişik bağlantılar incelenmiştir. Son olarak, diyaframlar, öngerilme uygulaması ile ilgili son gelişmeler özetlenmiştir. -II
Özet (Çeviri)
EARTHQUAKE PROBLEMS OF PREFABRICATED REINFORCED CONCRETE STRUCTURES SYSTEMS, DESIGN PRINCIPLES OF EARTHQAKE RESISTED REFABRICATED STRUCTURE (M.Sc. Thesis) CENAN EVREN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June-1991- ABSTRACT Researches done recent years show that the prefabricated reinforced concrete which Is gotten suspicious in the beLavoiur of earthquake resistance can be used in the high earthquake risked region safely when the connection details made consciously. This thesis is a study on the knowledges about the earthquake property and the safe design of the prefabricated reinforced concrete. This study starts with the short review of prefabricated structure types. Earthquake damages observed on prefabricated structures are given. In order to understand the mechanism of behavior of different junctions, laboratory experiments are done ön different type prefabri cated structures and connections. Later, the philosophy of the earthquake resisted design and the actual design forces are given. In last two chapters the connection of different type vertical, horizontal and other type wide pannels, the bearing capacities of framed celled and other type prefabricated structures and the connections on the joints are given. Lastly, improvement on the diaphragm and the application of prestress is summarized. -Ill-