İletişim teknolojilerinin kentsel ulaşım üzerine etkisi: İstanbul örneği
Effects of information technology on transportation: Example of İstanbul
- Tez No: 172111
- Danışmanlar: PROF.DR. MESTURE AYSAN BULDURUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİNİN KENTSEL ULAŞIM ÜZERİNE ETKİSİ: İSTANBUL ÖRNEĞİ ÖZET Trafik Sistemleri, Araç Takip Sistemleri, Görüntülü ve Sesli İletişim Araçları gibi Teknolojilerin kent bütününde etkin bir şekilde kullanılması ile birlikte kentsel ulaşımda değişiklikler meydana gelecektir. E-Devlet Uygulamaları, E-Ticaret ve İnternet Üzerinden Alışveriş, Uzaktan Çalışma Olanakları ve Uzaktan Eğitim Olanaklarının yaygınlaşması ile birlikte iş, eğitim ve sosyal amaçlı seyahat talebinde değişimler meydana gelecektir. Akıllı Ulaşım Sistemlerinin Kent Bütününde ve Araç Bünyesinde tesis edilmesi ile birlikte şehir ulaşım ağının ve toplu taşıma sisterninin etkin kullanımı sağlanmış olup, kent içinde sürücülerin ve toplu taşıma sistemlerini kullanan kişilerin kent içinde kolaylıkla hareket etmeleri sağlanmış olacaktır. Akıllı ulaşım sistemlerinin tesis edilmesi ve toplu taşıma sisteminin geliştirilmesi ile birlikte kent içi hareketlilik bilgilerinin toplanması mümkün olacaktır. Bu bilgiler kent ulaşım veri tabanında depolanarak anlık ve ileriye dönük ulaşım planlaması çalışmalarında kullanılmak üzere altlık teşkil edecektir. İstanbul genelinde yapılan araştırma ile iletişim ve trafik teknolojilerinin kullanım eğilimi belirlenmeye çalışılmış ve bu bağlamda insanların ne tür bir ulaşım davranışı sergiledikleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Literatür çalışması ve İstanbul genelinde yapılan araştırma sonuçlarına bağlı olarak bir takım bulgulara varılmıştır. Toplu taşıma sistemlerinin iletişim ve trafik teknolojileri teknik altyapısının kurulması gerekmektedir. Sürücü yönlendirme sistemlerinin kent bütününde tesis edilmesi ve araç bünyesinde tesis edilmesi gereken navigasyon sisteminin kurulması için teşviklerin sunulması gerekmektedir. İnternet üzerinden alışveriş yapma, bankacılık işlemlerini uzaktan yapma, uzaktan çalışma olanaklarını kullanma ve uzaktan bilet alma olanaklarından yararlanmanın yaygınlaşması, kent içinde özellikle doruk saatlerdeki trafik yoğunluğunun azalması ve ulaşımda türel dağılmam değişmesi şeklinde sonuç verecektir.
Özet (Çeviri)
EFFECTS OF INFORMATION TECHNOLOGY ON TRANSPORTATION: EXAMPLE OF ISTANBUL SUMMARY Many changes will occur in urban transportation by effective use of technology like Traffic systems, Vehicle Trailing Systems, Visual and Sound Communication Systems in urban area. E-government applications, E-Trade and commerce systems over the Internet will cause changes in job/education/social activity aimed Trip Demand by prevalence of distant education systems and job opportunities. By setting up Intelligent Transportation Systems (ITS) wholly in urban area and in all vehicles, active use of transportation network and public transportation systems, and urban activity of drivers and people who use public transportation systems will be provided by an effective way. However, collecting data of urban activity will be possible by establishment of Intelligent Transportation Systems (ITS) and development of public transport systems. These data will form urban transportation data base on condition that will be used, as instantaneous data and for foreseeing of transportation planning applications. This study investigates the trends for use of information technology of transformation on the case of Istanbul in general and in this connection what type of social behaviour is acted about transportation is determined. A review of the literature and according to research results some findings have been determined. The study has shed light on that technical infrastructure of traffic technology and information systems for public transportation should be established. Promoting the development of enterprises for driver orientation systems all over urban area and navigation system for vehicles has particular importance. Yet shopping on the Internet, distant banking facilities, distant job opportunities and distant ticket purchasing opportunities is becoming widespread, traffic density for peak time will decrease and share of public transportation types will change in urban area as a result. XI