İstanbul ili gayrimenkul protföyleri üzerinden portföy yönetim sistemi önerisi ve uygulama örneği
Practice techniques containing systematical solutions about forming and management of portfolio consisting of real estate in İstanbul
- Tez No: 172112
- Danışmanlar: DR. MURAT KURUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET“Portföy”, bir yatırımcının elinde bulunan veya adına tutulan finansal varlıkların tümü anlamına gelmektedir. Fakat günümüz koşullarında her geçen gün yatırım enstrümanları da artarak çeşitlilik göstermektedir. Bu nedenle günümüzde artık menkul kıymetlerden başka varlıkların da portföyleri oluşturularak portföy yönetimleri gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Tüm dünya piyasalarındaki gelişmelere paralel olarak yatırımcılar artık yollarına gayrimenkul portföyleri oluşturarak devam etmeyi tercih etmektedir. Gayrimenkul sektörü, gayrimenkul alım-satımı, kiralaması, mülk yönetimi, vb. gayrimenkule dair diğer tüm işlemlerle büyük bir sektör oluşturarak hem yatırımcılara büyük kazançlar sağlamakta hem de çok sayıda insana istihdam olanağı vermektedir. Gayrimenkulun yatırımları hem çok avantajlıdır, hem de riski daha azdır. Günümüzün kaotik şartlarında gayrimenkul yatırımlarında belirlenemeyen, öngörülemeyen riskler, uzmanlar eşliğinde yatırımcının istekleri ve sınırlılıkları göz önüne alınarak oluşturulan gayrimenkul portföy paketleri sayesinde minimize edilerek yatırımların daha çok kazanç getirmesi sağlanmaktadır. Ayrıca piyasa koşullarından ve diğer dış etkenli spekülasyonlardan menkul kıymetlere nazaran hem daha zor hem de daha az ölçülerde etkilenmektedir. Bu çalışma, menkul kıymetlerdeki portföy yönetim mantığından yola çıkılarak gayrimenkullerden bir portföy oluşturmayı ve bu portföyün yönetilmesine dair sistematik çözümler içeren örnek uygulama tekniklerini sunmayı amaçlamaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY“Portfolio”, expresses all of the financial assets that an investor acquires or has been administered on behalf of the investor. However in todays world's conditions the investment instruments are being increased day by day. Because of this reason, the porfolios are not only consisting of marketable securities but also other securities. In parallel with the developments of the markets all over the world, the investors prefer to carry on their investments by forming portfolios consisting of real estate (real asset). The real estate sector has become one of the biggest sectors by means of the purchase and sale, renting, property management, etc., transactions and also gives good return to the investors and creates employment areas to many people. Investing on real estate is not only adventageous but also has minimum risk. The aim is to reduce the risks of the real estate portfolios by means of the investment authorities, which can not be estimated in todays world's chaos and increasing the amount of the return. Besides the sector is affected from the market conditions and the other market environment speculations less than the securities. In this study, the object is to present practice techniques containing systematical solutions about forming and management of portfolio consisting of real estate which is setting out from the marketable securities.