İşletmelerde örgütsel bağlılık ve yaşam doyumu arasındaki ilişki: İstanbul ili Beylikdüzü ilçesi gayrimenkul danışmanları üzerine bir çalışma
The relationship between organizational commitment and life satisfaction in business: A study on real estate consultants in Beylikduzu district of İstanbul province
  1. Tez No: 724975
  2. Yazar: TUNCAY ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAY TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Duygular, bir bireyin varlığını anlamlandırma sürecinde çok etkilidir. Sosyal bir varlık olarak, insanlar duygularını paylaşma, etkilenme ve duygularını kontrol etme durumlarıyla karşı karşıya kalırlar. Duyguların ifade bazı formları toplumda iken belirli durumlarda uygun olmayabilir. Bu gibi durumlarda, insan ilişkilerinde duyguların konumu tamamen son teknoloji ve duruma göre değişir. Birey, çevresine uyum sağlamak, onu kabul etmek, sempati kazanmak, yaklaşmak veya duygularını diğer ihtiyaçlar için kontrol etmek zorundadır. Birey sosyalleşme sürecinde bu beceriyi kazanır. Bazı durumlarda, bir duygu için uygun olan başka bir duyguyu görüntülemek gerekebilir. Bu gibi durumlarda, bir birey uygun duyguyu sergilemede rol oynayabilir. Küreselleşme ile ilgili gelişmelerin hızlanması ve artan rekabet ile birlikte şirketlerin varlığını korumak ve devam ettirmek için sektörde rekabet avantajı elde etmesi gerekmektedir. Bu durum, şirketlerin beşeri sermayesi olan insan kaynakları faktörüne verilen değeri artırmış ve örgütsel bağlılık kavramını gündeme getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Emotions are very effective in the process of meaning the existence of an individual. As a social being, people are faced with situations of sharing their feelings, being affected and controlling their feelings. Some forms of expression of emotions may not be appropriate in certain circumstances while in society. In such cases, the position of emotions in human relations is completely State-of-the-art and varies according to the situation. The individual has to adapt to his / her environment, to accept him / her, to gain sympathy, to get closer or to control his / her emotions for other needs. The individual gains this skill through the process of socialization. In some cases, it may be necessary to display another emotion that is appropriate for one emotion. In such cases, an individual can play a role in exhibiting the appropriate emotion. Today, the developments experienced with globalization and with the increasing competition, enterprises should gain a competitive advantage in the sector in order to maintain and maintain their assets. This situation increased the importance of Human Resource factor, which is the human capital of enterprises, and brought the concept of organizational commitment to the agenda.