Gayrimenkul pazarlaması temelinde uluslararası tüketicilerin Türkiye'de gayrimenkul satın alma karar süreçlerinin incelenmesi ve İstanbul'da bir araştırma
The investigation and research on the decision of purchasing process of the foreigner consumers with the settlement of international marketing of real estate in Istanbul
- Tez No: 578265
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul'dan konut satın alan yabancı uyruklu tüketicilerin satın alma karar süreçlerini etkileyen faktörlerin satın alma tatminine etkisinin belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemi İstanbul il sınırları içinde konut satın alan 198 yabancı uyruklu vatandaştan oluşmaktadır. Yürütülen çalışma sonucunda yabancı tüketicilerin ilgilenim düzeyleri ve yatırım tutumları ile satın alma tatminleri arasında yüksek düzeyde pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Benzer şekilde aile etkisi ile satın alma tatmini arasında, akran etkisi ile satın alma tatmini arasında, destinasyon imajı ile satın alma tatmini arasında, bireysellik- toplulukçuluk değişkeni ile satın alma tatmini arasında da yüksek düzeyde pozitif yönlü ve istatistiki olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, bilgi düzeyi ile satın alma tatmini arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Alan yazında yapılan incelemeler sonucunda gayrimenkul pazarlaması ve satın alma karar süreçleri ve satın alma kararlarını etkileyen faktörlere ilişkin farklı çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmayı diğer çalışmalardan ayıran özellik ise ''yabancı uyruklu vatandaşlar kapsamında konut satın alma karar sürecini etkileyen faktörleri İstanbul ili çerçevesinde incelenmesi''dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of the factors that influence the purchasing decision process of foreign consumers who buy housing in Istanbul. The study was surveyed among 198 foreigner people who have bought property in Istanbul. It was concluded that there is a high positive and meaningful link between the interest rate and investment attitudes of foreign consumers and purchasing satisfaction. Furthermore, the relevation, which includes a high positive and significant digits for the statistics, however it was found between family effect and purchase satisfaction, peer effect and purchase satisfaction, between destination image and purchase satisfaction, and between individualism-collectivism variable and purchase satisfaction. In addition, no statistically significant relationship was found between the level of knowledge and the satisfaction of purchase. As a result of the studies carried out in the literature, there are different studies on the real estate marketing and purchasing decision processes and factors, which affect the purchasing decisions. The privilaeged scrutiny of the study is that the factors affecting the decision-making process of buying housing within the framework of foreign citizens that examined within the framework of Istanbul.