Termal oksidasyon yöntemi ile CP-Ti ve Ti6AI4V alaşımının yüzey modifikasyonu
Surface modification of CP-Ti and Ti6AI4V alloys through thermal oxidation
  1. Tez No: 172142
  2. Yazar: YUSUF FATİH AKDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
TERMAL OKSİDASYON YÖNTEMİ İLE CP-Tİ VE Tİ6A14V ALAŞIMININ YÜZEY MODİFİKASYONU ÖZET Titanyum ve titanyum alaşımları düşük yoğunluk, yüksek mukavemet, yüksek korozyon direnci gibi özellikleri, bir arada bulundurduğu için birçok değişik uygulama için uygun malzemelerdir. Titanyum ve alaşımlarının kullanımının yaygınlaşmasında havacılık sektörü lokomotif rol oynamıştır ve titanyum bugün kimyevi madde ve petrol üretimi, kıyı ötesi yapıların inşaatı, biyomedikal aygıtlar, otomotiv endüstrisi, mimari, takı ve süs eşyası, spor malzemeleri gibi kalemlerde aranan ve kullanımı sürekli daha da artan bir malzemedir. Titanyumun sunduğu başarılı mekanik ve korozyon özelliklerine rağmen kullanımı, sahip olduğu zayıf sürtünme ve aşınma özellikleri nedeniyle sıralanmaktadır. Normal koşullarda yüzeyinde bulunan ve korozyona karşı direnç sağlayan oksit tabakası, hareketli temasın olduğu durumlarda aşınarak, iş göremez hale gelmektedir. Aşınma ve korozyon titanyum ve titanyum alaşımlarının yüzeylerinde şiddetli hasar oluşumuna sebep olmaktadır. Titanyumun diğer üstün olduğu özelliklerine kıyasla zayıf olan yüzey özellikleri, çeşitli yüzey işlemleri ile giderilmeye çalışılmaktadır. Bu tez çalışmasında vakum ortamında termal oksidasyon ile CP-Ti ve Tİ6A14V alaşımının yüzey özellikleri geliştirilmeye çalışılmıştır. Farklı süre ve sıcaklıklarda gerçekleştirilen termal oksidasyon işlemleriyle yüzeyde oluşan oksit tabakasının ve oksijen difüzyon bölgesinin özellikleri incelenmiştir. Oluşan oksijen difüzyon bölgesinin kinetik hesaplamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SURFACE MODIFICATION OF CP-Ti AND Tİ6AI4V ALLOYS THROUGH THERMAL OXDATION SUMMARY With their low density, high strength and high corrosion resistance, titanium and titanium alloys are suitable for a variety of applications. Widespread use of titanium and titanium alloys have been promoted mainly by the aviation industry, and at the moment with an increasing popularity, titanium is a material in demand in off-shore constructions, the automotive industry, architecture, jewellery, and in the production of chemicals, petroleum, biomedical equipment, and sports utensils. Despite strong mechanical and corrosive qualities, titanium use is restricted by its weak friction and wear characteristics. In presence of mobile contact, the oxide layer normally present on the surface, providing resistance against corrosion, becomes defective through abrasion. Wear and corrosion vastly damage the surfaces of titanium and titanium alloys. There are attempts to overcome the relatively weaker surface qualities of titanium in comparison to its other strong qualities, through various surface modification techniques. In the present research, it was aimed to improve the surface qualities of CP-Ti and Tİ6A14V alloys in vacuum environment through thermal oxidation. To investigate the properties of the surface oxide layer and oxygen diffusion area, thermal oxidation procedures of different durations and under different temperatures were employed. Kinetic calculations of the emerging oxygen diffusion area were carried out. XI