Gemi makine dairesi dizaynında operasyonel gereksinimlerin önemi ve sistemlere entegrasyonu
Importance of operational requirements in ship machinery design and integration into the systems
- Tez No: 172143
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CENGİZ DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
GEMİ MAKİNE DAİRESİ DİZAYNINDA OPERASYONEL GEREKSİNİMLERİN ÖNEMİ VE SİSTEMLERE ENTEGRASYONU ÖZET Tanımlanması, anlaşılması, tahmin edilmesi, yönetimi, tasarımı ve değiştirilmesi zor birçok bileşenden, karşılıklı bağlantılardan ve etkileşimlerden oluşan bir sistem karmaşık sistem olarak tanımlanabilir. Karmaşıklık, sistem tanımlanması için ihtiyaç duyulan bilgi gereksinimi ile ilgili olmanın yanı sıra sistem içindeki eleman sayısı ve karşılıklı bağlantı sayılarının bir fonksiyonudur. Tesis tasarım projeleri yüksek karmaşıklık düzeyine sahip teknik sistemdir. Gemi makine dairesi birçok alt sistem, eleman ve insan-sistem ara yüzleri ile bir çeşit karmaşık teknik sistem olarak gösterilebilir. Sistemlerin karmaşıklık düzeyinin artması, özellikle insan-sistem ara yüzlerin oluşturulmasında tasarımcı hatalarının artmasına yol açar. Dizayn kökenli bu hatalar, küçük veya büyük çapta kazalara neden olmanın yanı sıra, gemi teknik performansı ve işletme verimliliği üzerinde büyük etkilere sahiptir. Bu çalışmada, ticari gemilerin makine dairelerinde karşılaşılan, dizayn kökenli uygunsuzluklar ve etkileri araştırılmıştır. Bu araştırma için; anket çalışması, kaza istatistikleri, tersane garanti dokümanları ve gemi uygunsuzluk raporları kullanılmıştır. Gemi makine dairesi tasarımında esas alman kriterlerin anlaşılması için kurallar, düzenlemeler, ve standartlar incelenmiştir. Makine dairesi işletme gereksinimleri olarak güvenilirlik, operasyonel emniyet, bakım-onarım uygunluğu, serbest alan düzenlemeleri, enerji ekonomisi parametreleri vurgulanmıştır. Özellikle, makine dairesi serbest alanlarının tayini ve Genişletilmiş Ürün Modeli kavramları örneklerle ayrıntılı olarak irdelenmiştir. İşletme unsurlarının eksikliğinden kaynaklanan uygunsuzluk örnekleri; hata ağacı metodu, ergonomik prensipler ve ekonomik faktörler doğrultusunda analiz edilmiştir. Hataların temel nedenlerinin anlaşılması ile gemi makine dairesindeki dizayn kökenli uygunsuzlukların önlenmesine yönelik çözüm alternatifleri arasındaki bağlantı kurulmuştur. Sonuç olarak, tersane organizasyonu için, gemi işletme firmalarının ve ekipman üreticilerinin içinde yer aldığı, geri bilgi besleme sistemine dayalı bir model önerilmektedir. Bu modelin amacı, dizayn kökenli uygunsuzlukları önlemek, makine dairesindeki çalışma koşullarını iyileştirmek, iş kazası oranlarım azaltmak ve işletme verimliliğini arttırmaktır.
Özet (Çeviri)
IMPORTANCE OF OPERATIONAL REQUIREMENTS IN SHIP MACHINERY DESIGN AND INTEGRATION INTO THE SYSTEMS SUMMARY A system with numerous components, interconnections and, interactions that are difficult to describe, understand, predict, manage, design, and change can be called as complex systems. Complexity is related to the amount of information needed to describe the system and is also a function of the number of elements in the system as well as the number of their interconnections. Plant, major projects and infrastructure are technical system of the highest level of complexity. Ship machinery plant can be shown as a one kind of complex technical system with lots of subsystems, components, and human-system interfacing. The increasing complexity of systems allows greater scope for errors by designer, especially in terms of human-system interface. This design based faults can cause minor or catastrophic failures and also have a great influence on ship technical performance and operational efficiency. In this study, examples of design based deficiencies and their effects in ship machinery space on board merchant ships were investigated. Questionnaire, accident statistics, guarantee documents, and ship reports had been used for this study. Rules, regulations and standards are researched to understand criteria related with ship machinery design. Importance of operational requirements such as reliability, operational safety, maintainability, free space arrangements, energy economy, were expressed. Especially, designation of free spaces in ship machinery and Extended Product Model are deeply discussed with examples. Examples that occur due to the lack of operational elements were analyzed by using fault tree method, ergonomic principles, and economical considerations. There is a relationship had been established between root cause of faults and solution alternatives of preventing design based deficiencies in ship machinery. As a result, a model is suggested for shipyard organization, including ship management companies and equipment manufacturers, based on information feedback system. The goal of this system is to prevent design based deficiencies, improving working conditions in ship machinery, reducing accident ratio and increasing operational efficiency. XI