Çerçeve sistemlerinin dinamik analizi duyarlılık çözümlemesi
Dynamic analysis of the frame systems sensitivity solution
  1. Tez No: 172157
  2. Yazar: CEM GEYİK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM BAKIRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÇERÇEVE SİSTEMLERİN DİNAMİK ANALİZİ DUYARLILIK ÇÖZÜMLEMESİ ÖZET Bu çalışmada çerçeve sistemlerin dinamik analiz yöntemleri karşılaştırılmış ve bu yöntemler arasındaki farklar çeşitli örneklerle ortaya konulmuştur. Ayrık kütleli sistem modellemesi yapılıp indirgenmiş rijitlik matrisleri yöntemi kullanılarak hesaplar yapılmıştır. Bu hesaplarda rijit diyafram, kolonlarının boy değişimleri ihmal, elastik ankastre temel kabulleri yapılarak, sistemlerin deprem yükleri etkisinde dinamik analizi yapılmıştır. Rijidlik, sönüm, kütle değişimleri gibi tasarım değişkenlerinin hesap sonuçlarına etkisi incelenmiştir. Doğrusal hesap yöntemlerinden Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ile Modal Analiz Yöntemleri karşılaştırılmıştır. Altı bölüm halinde hazırlanan bu çalışmada birinci bölümde ülkemizin deprem riski ve depreme dayanıklı yapı tasarımında dinamik analizin önemi anlatılmıştır. İkinci bölümde yapıların dinamik karakteristiklerinin belirlenmesi, dinamik yüklerin sınıflandırılması, sistemin dinamik serbestlik derecesi ve onun sayılaştırma yöntemlerine değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Titreşim Hareketinin Dinamiği ana başlığı altında yapı sistemlerinin sınıflandırılması, yapıların titreşim özellikleri, mekanik titreşimlerin temel bilgileri, mekanik titreşimlerin matris biçimleri, vektörlerin eksen takımı dönüşümleri, rijidlik matrisleri yöntemiyle çözüm, bir konsol çubuğun titreşiminin öz değerleri, rijidlik matrisi yönteminin çubuk sistemine uygulanması alt başlıklarına indirgenerek bölümlere ayrılmış, ilk iki alt başlıkta genel bilgiler verilmiştir. Diğer alt başlıklarda ise ; konu çeşitli açılardan ele alınmış ve incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde; ABYYHY98 (1998 tarihli Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik) konusunda açıklamalar başlığı altında kısaca genel formülasyonlara, bilgilere değinilmiş, ayrıca Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ve Modal Analiz Yöntemleri hakkında kısaca bilgiler verilmiştir. xııBeşinci bölümde ise; Sayısal Uygulamalar başlığı altında çeşitli tasarım değişkenleri için hesaplar yapılmıştır. Yapılan uygulamaların sonuçlan tablolar, grafikler yardımı ile ortaya konmuş ve tartışılmıştır. Altıncı ve son bölümde ise; sonuçlar ve tartışma başlığı altında yapılan sayısal uygulamaların sonuçlan değerlendirilerek elde edilen sonuçlar özetlenmiştir.. xııı
Özet (Çeviri)
DYNAMIC ANALYSIS OF THE FRAME SYSTEMS SENSITIVITY SOLUTION SUMMARY In this study, the dynamic analysis of the frame systems were compared and the differences between such systems were defined through examples. Modeling separated mass systems and using reduced rigidity matrixes, calculations were carried out. In these calculations, the longitudinal changes in the rigid diaphragm columns were neglected and elastic cantilever foundation was accepted to analyze systems under earthquake loads. The impacts of the design variables such as rigidity, damping and mass changes on the results of the calculations were considered. Using the Equivalent Earthquake Load Method from the Linear Calculation Methods, the Modal Analysis Methods were compared. In this study, issued in 6 sections, first section gives the earthquake risk of Turkey and the importance of the dynamic analysis in designing earthquake resistant structures. In the second section, determination of dynamic characteristics, classification of dynamic loads, dynamic freedom level of the system and its numbering methods were handled. In the third section, under the heading The Dynamics of the Vibration, the structural systems were classified, vibration characteristics, fundamental information on the mechanical vibrations, matrix forms of mechanical vibrations, axial set transformation of vectors, rigidity matrixes solution, eigen values of the vibration of a cantilever and application of rigidity matrix method to the component system were listed. xivIn the fourth section of the study, under the heading: Regulations Concerning The Structures To Be Built In The Disaster Zones, - ABYYHY98 the general formulations and information were given while short information was provided on Equivalent Earthquake Load Method and Modal Analysis Methods. In the fifth section, under the heading Numerical Applications, the calculations related to various design variables were made. The results of the applications were given through tables, charts or graphs and discussed thereafter. In the sixth and final section, the findings of the numerical applications were evaluated and the results were summarized. xv