'Fener ve Balat semtleri rehabilitasyon programı' etkileme alanında bir sıhhileştirme önerisi
Rehabailitation proposal for the zone of influence of 'Fener and Balat rehabilitation programme'
- Tez No: 172176
- Danışmanlar: PROF.DR. NUR AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
“FENER VE BALAT SEMTLERİ REHABİLİTASYON PROGRAM!”ETKİLEME ALANINDA BİR SIHHİLEŞTİRME ÖNERİSİ ÖZET Bu çalışmada Fatih İlçesi'ne bağlı Fener ve Balat semtleri, tarihsel ve mimari açıdan incelenerek bölgenin bozulan sosyal ve fiziksel dokusunun iyileştirilmesine yönelik öneriler bütünü geliştirilmeye çalışılmıştır.“Fener ve Balat Semtleri Rehabilitasyon Programı Etkileme Alanında Bir Sıhhileştirme Önerisi”adım taşıyan bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tez çerçevesi içinde yapılanların açıklanmasından sonra, ikinci bölümde, Fener ve Balat semtlerinin ad ve konumlarına ilişkin genel bilgi ve tarihçe yer almaktadır. Ayrıca, semtlerin Bizans döneminden günümüze kadar geçirdiği tarihsel aşamalar ile fiziksel ve sosyal değişimler, nedenleriyle ele alınmaktadır. Çalışmanın amacı, söz konusu değerlere bağlı olarak bölgenin sorunlarına tarihi çevre koruma açısından çözüm getirmektir. Bu kapsamda korunacak alanın sınırları belirlenmiş ve bu çevreye yönelik analizler ve envanter çalışması yapılmıştır. Geleneksel mimariyi etkileyen sosyo-ekonomik ve kültürel etmenler irdelenmiştir. Üçüncü bölümde, seçilen çalışma alanının genel özellikleri üzerinde durulmaktadır. Bu bağlamda, bölgedeki anıtsal yapılar ile sivil mimarlık örnekleri tanıtılmakta ve fiziksel dokunun saptanan genel özellikleri ortaya koyulmaktadır. Seçilen alanda sıhhılleştirme önerisi getirilmek üzere belirlenen sokakların siluetleri ve binaların rölöveleri çıkartılarak, yapıların plan ve cephe özellikleri incelenmektedir. Ayrıca, bölgede yaşanan sosyal ve mimari değişimler ve nedenleri saptanmakta, bu sorunların çözümüne ilişkin koruma önerileri geliştirilmektedir. Bu kapsamda, Fener ve Balat semtlerinin tarihi yanmada içerisindeki önemi belirtilmekte ve tezde ele alman alanın, 1997 yılında başlayan ve ancak 2003 yılında Avrupa Birliği desteğiyle hayata geçirilen“Fener ve Balat Semtleri Rehabilitasyon Programı”ile bütünleştirilerek, sürdürülebilir bir çalışma içinde yer alması hedeflenmektedir. Bu hedefe yönelik olarak geliştirilen koruma önerileri de, dördüncü ve son bölümde değerlendirilerek bir sonuca bağlanmaya çalışılmaktadır. xı
Özet (Çeviri)
A REHABILITATION PROPOSAL FOR THE ZONE OF INFLUENCE OF“FENER AND BALAT DISTRICTS PROGRAMME”SUMMARY Fener and Balat districts, as a part of the Historic Peninsula, are settlement areas that are in need of preservation owing to their specific social and architectural qualities. These neighbourhoods, where for centuries, Christians, Jews, Armenians and Muslims had lived together, entered a period of neglect and dereliction starting from the 19th century. With the aim of stopping the decay and preserving the urban fabric the“Fener and Balat Districts Rehabilitation Programme”which is the first in this area has begun to be implemented in 2003 and is still ongoing. The boundaries of the Rehabilitation Programme were defined by a preliminary study of 1997. Working within those boundaries the aim is to restore around 200 houses, to rehabilitate the historic Balat Market, to organise a waste management system, to establish social centres for the education of women and the youth and to raise awareness among the inhabitants. To provide continuity for this Programme and to achieve a wider scope of rehabilitation of the whole area, other neighbourhoods of Fener and Balat that are outside the defined boundaries should also be worked on. The aim of this thesis is to put forward proposals and to create solutions for the renovation of such districts that are outside of the current programme. In this direction, the historical progress of the area that had set the grounds for the social and architectural structure, was analyzed from the beginning of the Byzantine Empire till today. The social and physical changes that took place from 19th century onwards were also examined together with their causes in the first and second chapters of the present thesis. On completion of the historic research, the boundaries of the working area for the present thesis were designated by on-site inspections of the area, the sections where the characteristic architectural and social fabric is retained were defined and an inventory and analysis of the environment were made. Working within the boundaries so defined, the analyses involving the number of storeys, structure, materials, use, ownership conditions, cadastre records, state of preservation of the buildings and traffic were carried out. Thus the urban texture and the general character of the area were defined. The typologies of architectural forms and features and the structural elements of the buildings were derived by the analysis of the 19th century houses and monumental buildings that are part of the urban conservation site. The site location characteristics of the houses, the plan and facade organisations and the construction techniques and materials were also examined. xuBased on such analyses, with the aim of developing renovation proposals for the study area, the silhouettes of the selected streets and the measured drawings of the buildings were prepared. The plan and facade schemes of the houses were recorded in detailed studies. The socio-economical and cultural influences on the traditional architecture were examined on the third chapter. Based on the questionnaires applied to the house owners, the causes of the social and architectural changes and the problems that were faced were determined and the preservation proposals were developed to suggest the solutions. Integrating the work of the present thesis with“Fener and Balat Rehabilitation Programme”as part of a sustainable rehabilitation project was also targeted by this work. To that end, the proposals for the preservation were developed for both the urban site as a whole and on individual buildings with the scope of finding the solutions; as presented on the fourth and last chapters of the present thesis. xin