Rusya Federasyonu'nda yatırım yapacak inşaat firmaları için teklif hazırlama yöntemleri
The methods of proposal preparation for construction firms making investmens in Russian Federation
- Tez No: 172215
- Danışmanlar: DR. AKIN ERİŞKON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
RUSYA FEDERASYONU'NDA YATIRIM YAPAN İNŞAAT FİRMALARI İÇİN TEKLİF HAZIRLAMA YÖNTEMLERİ ÖZET Bu tez çalışmasında Rusya Federasyonu'nda yatırım yapan bir inşaat firması için teklif hazırlama yöntemleri araştırılmış ve elde edilen bilgiler bir rehber niteliğinde sunulmuştur. Birinci bölümde Rusya Federasyonu'nda 20. yüzyılın son çeyreğinde meydana gelen ve tüm dünyayı etkileyen sosyoekonomik olaylardan bahsedilmiştir. ikinci bölümde ülkenin genel tanıtımı yapılmış, idari yapı, genel ekonomik durum üzerinde durulmuştur. Türkiye'nin Rusya Federasyonu ile olan ticari ve ekonomik ilişkiler, karşılıklı olarak yapılan yatırımlar ve müteahhitlik hizmetleri açıklanmıştır. Ayrıca Rusya Federasyonu bünyesinde geçerli olan standartlar, yürürlükte olan vergi sistemi ve şirket kurulum prosedürleri irdelenmiştir. Üçüncü bölümde Rusya'da yapılacak olan ihalelerde uygulanacak esas ve usuller kapsamında ihalelerin taraflarının hak ve sorumlulukları, ihalenin ilan edilmesi, ihale sonucunun belirlenmesine kullanılan yöntemler, ihale dokümantasyonu ve sözleşmenin imzalanması süreçlerinde yaşananlar incelenmiştir. Dördüncü bölümde Rus inşaat sektöründe kullanılan sözleşmelerin tipleri ve içerikleri tanıtılmış ve kontrollük müessesinin yetkileri hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde projelerin yaklaşık maliyetlerinin hesaplanmasında kullanılan birim fiyat ve rayiçlerin oluşturma aşamalarından, işçilik, makine ve teçhizat, malzeme ve proje genel giderlerinden söz edilmiştir. Altıncı bölümde değişik proje tipleri için proje teklif fiyatının belirlenmesi esnasında izlenecek olan yol ve dikkat edilmesi gereken hususlar irdelenmiştir. Tezin yedinci bölümünde yapılan çalışmanın hakkında genel değerlendirme yapılmış, Rusya'da geçerli olan ihale sisteminin Türk ihale sistemi ile farklı yönleri açıklanmıştır. x
Özet (Çeviri)
THE METHODS OF PROPOSAL PREPARATION FOR CONSTRUCTION FIRMS MAKING INVESTMENTS IN RUSSIAN FEDERATION SUMMARY In this thesis the proposal preparation methods for a construction firm making investments in Russian Federation are investigated and the results are presented in a guide form. In the first section the socioeconomic events that happened in the last quarter of the 20th century affecting the whole world are mentioned. In the second section, the country, administrative issues, general economical status and relationships with Turkey are introduced. Also standards, tax laws and legal procedures for new firm establishments that are presently used in Russian Federation are discussed. In the third section, the tender phase in Russian Federation is discussed with respect to responsibilities of different sides, tender documentation preparation, announcement, bid and award phase and signing of the contract. In the fourth section the contract types used are introduced and brief information about the controlling establishment is given. In the fifth section preparation of the unit prices used in the cost estimation and prices for the workmanship, material and machinery are discussed. In the sixth section key points that have to be kept in mind while estimating the cost of different types of projects are mentioned. In the seventh section a brief discussion of the content of the work is done and a comparison between Turkish and Russian Federation tender systems is discussed. XI