Mimari tasarım ve görsel iletişim araçlarının mimar- müşteri ilişkileri bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of architectural design and visual communication tools in architect-client relationship context
  1. Tez No: 172225
  2. Yazar: GONCA TURGAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
MİMARİ TASARIM VE GÖRSEL İLETİŞİM ARAÇLARININ MİMAR MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ BAĞLAMINDA DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Yapılan tez çalışması ile, mimari tasarım ve görsel iletişim araçları mimar-müşteri ilişkileri bağlamında değerlendirilmektedir. Tez kapsamında, mimarlık ve mimar kimliği, mimarlık pratiği, mimarların çalışma alanları ve görevleri tanımlanmakta, tarihsel süreç içinde ve günümüzde mimarın içinde bulunduğu durum incelenmekte; tasarımın sosyal yapısı ve ofis ortamı değerlendirilmektedir. Mesleki pratikte mimarların her zaman ilişki içerisinde olduğu müşteri, müşteri kimliği ve çalışılan müşteri tipleri, müşterinin mimarı hangi nedenlerle seçtiği ve mimar - müşteri ilişkilerinin aşamaları incelenmekte; mimari proje tasarımı sürecinde, mimarın kullanmakta olduğu, mimari tasarım ve görsel iletişim araçları irdelenmekte ve faydalan anlatılmaktadır. Alan araştırması ile; Türkiye'de özel sektörde hizmet veren 100 mimara anket yapılarak ulaşılmış veriler doğrultusunda, mimar tararından bakış açısı ile, bir durum değerlendirmesi yapılmaktadır. Anket sunulmuş mimarlar; yaşlarından, sosyal statülerinden, çalışma alanlarından, verdikleri hizmetten, bünyesinde bulundukları organizasyonel yapı ve kurum kimliğinden ve de müşterisinin ticari kimliğinden bağımsız olarak, rasgele seçilmişlerdir. Araştırma kapsamında, mimarın projesini müşterisine nasıl sunduğu, mimar tararından hangi sunum biçimlerinin tercih edildiği, müşterinin sunumlarla ilgili olarak en çok nelerden etkilendiği irdelenmekte; giderek artan bilgisayar kullanımının mimarın mesleki yaşantısında hangi seviyede olduğu incelenmektedir. Bunların yanısıra, mimarın ve müşterisinin, çeşitli açılardan incelenerek tanıması da amaçlanmıştır. Yapılmış olan araştırma sonucunda, her istenileni tamamen karşılayan tek bir mimari tasarım aracı ya da sunum şekli bulunmadığı, her birinin kendince faydalan ve viieksiklikleri olduğu görülmüştür. Mimarın bütün tasarım süreçlerinde, projesinin ilerlemesi için çalışmalar yapması, içinde bulunduğu aşamayı başarılı bir şekilde sonlandırıp, sonraki süreçlere iyi başlangıçlar yapması ve de çalışmalarını müşterisinin en iyi algılayabileceği şekilde sunabilmesi gereklidir. Bu sebeplerle, mimari tasarım sürecinin her aşamasında, başarılı sonuçlara ulaşabilmek için, çeşitli mimari tasarım araçları ve sunum yöntemleri tamamlayıcı bir yolla bütünleştirilerek kullanılmalıdırlar. viii
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF ARCHITECTURAL DESIGN AND VISUAL COMMUNICATION TOOLS IN ARCfflTECT-CLDZNT RELATIONSHIP CONTEXT SUMMARY This thesis is an evaluation of architectural design and visual communication tools, in architect and client relationship context. In the scope of thesis, architect and architect's identity, architectural practice, architects' working spaces and architect's tasks are defined. Architect is examined within historical perspective and present day's circumstances. The social structure of design and office medium are evaluated. The client, whom the architect is always in contact with, is described. Client identity, various client types, client' preference criterias while choosing the architect and the degrees of architect-client relationships are examined. The architectural design and visual communication tools, used by the architect in the architectural design process are analyzed and benefits of these tools are explained. With the field research, an event evaluation is actualized from the architect's point of view, according to the datas which have been collected by a questionnaire. The questionnaire was sent to 100 architects of the private sector in Türkiye. These architects were chosen randomly and independently of their ages, social statues, working spaces, delivered services, included organizational structure and identity, client identity. In the scope of research, the ways that the architect represents the design to his / her clients, the representation techniques preferred by the architect, the criterias that effect the client mostly about a representation are analyzed. The degree of increasing computer usage in the architect's professional experience is examined. In addition, it is aimed to examine the architect and the client from different views, in order to identify them. IXAs a result of the research, it is found out that, there is not merely one architectural design tool or representation method, which compensates every requirement. Architect should, work for developing his/her design, terminate each project phase succesfully and provide good beginnings for the next phase. Also, the architect has to represent his/her project to the clients in the best way in order to supply client's perception. With these reasons, various representation methods, architectural design and visual communication tools should be used in a complementary way during design process.