Dil hakları ve devletlerin dil politikaları: Avrupa Birliği aday ülkeleri Bulgaristan ve Romanya örnekleri
Language rights and language policies: Case studies of European Union candidate states, Bulgaria and Romania
- Tez No: 172647
- Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ÜSTEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
ÖZET DİL HAKLARI ve DEVLETLERİN DİL POLİTİKALARI: Avrupa Birliği Aday Ülkeleri BULGARİSTAN ve ROMANYA ÖRNEKLERİ Dil temelli taleplerin kimi zaman tetikleyici faktör kimi zaman da ana faktör olarak yer aldığı etnik gerginlikler ve çatışmalarda görülen 1990'lardaki artış, siyaset bilimcilerini ve uygulayıcılarını çok kültürlülük, kimlik siyaseti, mikro-milliyetçilik gibi konuların yanında dil haklan ve dil politikaları üzerinde de durmaya itmiştir. Dil temelli talepler kendini değişik alanlarda ortaya koymakla birlikte, tartışmalar eğitim ve medya alanlarında yoğunlaşmaktadır. Günümüzde, pek çok uluslararası belgede dil haklarına atıfta bulunulmakta ve devletlerden uymaları beklenen ölçütler belirtilmektedir. Etno-dilsel azınlıkların dil temelli talepleri, söz konusu azınlıklar açısından azınlık kimliklerinin korunmasının, ifadesinin ve geliştirilmesinin koşulu olarak öne sürülebildiği gibi topraksal otonomi ya da ayrılıkçılık için siyasal bir araç olarak da kullanılabilmektedir. Hangi durum söz konusu olursa olsun dil temelli talepler günümüzde çözümlenmesi gereken bir sorun olarak devletlerin önünde durmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LANGUAGE RIGHTS and LANGUAGE POLICIES OF STATES; EU Candidate States BULGARIA and ROMANIA CASES The rising of ethnic clashes (and ethnic tensions) in 1990' s which the linguistic demands of ethno-linguistic minorities heve been seemed sometimes only a factor sometimes the main determinant of them, has been pushing the political scientists and policy makers to focusing on language rights and language policies alongside the multiculturalism, identity politics and mico-nationalism. Linguistic demands of ethno-linguistic minorities appear at many areas. However, education and media are the most controversial areas. Today, there are many norms referring to language rights which are calling to states to respect the language rights of ethno- linguistic minorities. Language rights may not be only evaluated as protection of and promotion of their minority identity by the ethno-linguistic minorities, at the same time it may be evaluated as a political tool to achieve territorial autonomy and secession. However, today, in all cases linguistic demands should be regarded as important political issue for the states.