Yıldız Teknik Üniversitesi lisans öğrencilerinin çatışma yaklaşımları, yaşadıkları çatışmalar ve çatışma yönetim stilleri
The attitudes of Yıldız Technical University undergraduate students towards conflict, the types of conflicts they experience and the conflict management styles they resort to
- Tez No: 172679
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ İLKER GÜMÜŞELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Birlikte yaşayan insanlar, gruplar ve örgütler arasında belli alanlarda anlaşmazlıkların ortaya çıkması kaçınılmaz olduğundan, hem kişisel tatmin hem de kurumsal etkinlik için bu anlaşmazlıkların yapıcı bir şekilde yönetilmesi son derece önemlidir. Kişiler arasındaki farklılıkları giderme becerilerini geliştirmek; iş kapasitesini, iş ilişkilerini ve mesleki başarılan artıracaktır (Olgun, www.cvtr.net). Bu araştırmanın genel amacı, Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu (YTU YDYO) öğrencilerinin algılarına dayanarak, YTU lisans öğrencilerinin çatışma yaklaşımlarını, yaşadıkları çatışma türlerini ve çatışma yönetim stillerini belirleyerek; öğrencilerin çatışma yaklaşımları ile yaşadıkları çatışma türleri; çatışma yaklaşımları ile çatışma yönetim stilleri ve yaşadıkları çatışma türleri ile kullandıkları çatışma yönetim stilleri arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını ortaya koymaktır. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada, öğrencilerin bireysel özelliklerini belirlemek için dört sorudan oluşan bir form; çatışmayı genel olarak nasıl algıladıklarına ilişkin veri toplamak için“Çatışmaya İlişkin Yaklaşımları Belirleme Ölçeği”; yaşadıkları çatışma türlerine ilişkin veri toplamak için“Rahim Örgütsel Çatışma Ölçeği-I”(ROCI-I) ve çatışma yönetim stillerine ilişkin veri toplamak için ise“Rahim Örgütsel Çatışma Ölçeği-II”(ROCI-II) (Form C) adlı anketler kullanılmıştır. Anket formları toplam 477 öğrenciye uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler aritmetik ortalama, yüzde, standart sapma, t-testi, ANOVA, LSD testi ve Pearson Korelasyon Katsayısı gibi teknikler kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada şu sonuçlar elde edilmiştir:. Öğrenciler çatışmaya yönelik net bir yaklaşım sergilememektedirler.. Öğrenciler en fazla bireysel çatışma; en az da grup içi çatışma yaşamaktadırlar.. Öğrenciler en fazla tümleştirme stilini; sonra sırasıyla uzlaşma, hükmetme ve ödün verme stillerini; en az da kaçınma stilini kullanmaktadırlar. ııÖğrencilerin cinsiyet, yaş grubu, yaşantının çoğunun geçtiği coğrafî bölge ve yerleşim biriminin niteliği gibi bireysel özelliklere göre çatışma yaklaşımları; yaşadıkları çatışma türleri ve kullandıkları çatışma yönetim stilleri arasında istatistiksel bakımından.05 düzeyinde anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğrencilerin çatışma yaklaşımları ile kullandıkları çatışma yönetim stilleri arasında istatistiksel bakımından.05 düzeyinde anlamlı ilişki bulunmuştur. Bunlara ek olarak, öğrencilerin yaşadıkları çatışma türleri ile kullandıkları çatışma yönetim stilleri arasında istatistiksel bakımından.01 ve.05 düzeylerinde anlamlı ilişkiler ortaya çıkmışlar. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Since it is inevitable for disagreements to appear in certain fields among people, groups and/or organizations living together, it is crucial to manage these disagreements in a positive way so as to have both personal satisfaction and organizational efficiency. Improving the skills to eliminate the differences among people will increase business capacity, business relations, and professional achievements (Olgun, www.cvtr.net). The main objective of this study is to identify the attitudes of Yıldız Technical University undergraduate students towards conflict, the types of conflicts they experience, and the conflict management styles they resort to with regard to individual demographic variables, depending on the perceptions of YTU Foreign Languages School students; and thus, to determine whether there are statistically significant relationships between the students'attitudes towards conflict and the types of conflicts they experience; between their attitudes towards conflict and the conflict management styles they resort to, and between the types of conflicts they experience and the conflict management styles they resort to. The survey-type was used in this study. The survey instrument embodied four separate tools. In order to obtain data on individual demographic characteristics of the students a 4-question-form was used. To identify how students generally perceive conflict the“Identification of Attitudes Towards Confflict Scale”was used. To identify the types of conflicts students experience,“Rahim Organizational Conflict Inventory-I”(ROCI-I) was used. And to identify students' conflict managemet styles“Rahim Organizational Conflict Inventory-H”(ROCI-II) (Form C) was used. The questionnaires were administered to a 477-student sample group. The data obtained was analyzed via some statistical techniques such as mean, percentage, standard deviation, t-test, ANOVA, LSD test, and Pearson product-correlation. The results of the study are as follows:. Students do not have a clear attitude towards conflict. IVStudents experience intrapersonal conflicts most frequently and intragroup conflicts least frequently. Students resort to integrating most frequently; then to comprimise, dominating, and obliging respectively, and to avoiding least frequently. There are statistically significant differences at.05 level between the attitudes of students towards conflict, the types of conflicts they experience, and the conflict management styles they resort to according to their demographic characteristics such as gender, age group, geographical region and the quality of the residential district they have lived most. There is a statistically significant relationship at.05 level between the attitudes of students towards conflict and the conflict management styles they resort to. In addition to these, there are statistically significant relationships at.01 and.05 levels between the types of conflicts the students experience and the conflict management styles they resort to.