Yabancı dil öğretmenlerinin okuma becerisini geliştirmeye yönelik derslerde okuma öncesi evrede sordukları soruların işlevleri
The functions of foreign language teachers' questions during pre-reading stage in reading classes
  1. Tez No: 172678
  2. Yazar: MELİHA KESEMEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NESRİN TOKSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
öz Bu araştırma Yıldız Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu İngilizce Hazırlık Bölümü'nde okuma derslerini yürüten üç öğretmenin okuma öncesi evrede sordukları soruların işlevlerini, öğretmenin etkileşimi başlatmadaki ve sürdürmekteki rolüne bağlı olarak izledikleri yol yordam çerçevesinde belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla, yaklaşık bir ay süren veri toplama süreci sonunda, üç öğretmenin toplam 6 saatlik ders kaydı çeviri yazıya dökülmüş ve elde edilen veri tabanı, konuşma çözümlemesi ve etkileşimsel toplumdilbilim çerçevesinde incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, okuma becerisini geliştirmeye yönelik derslerde okuma öncesi evrede duygu ve düşünce, bilgi ya da neden belirtme isteyen gönderimsel wh~; bilgi isteyen bilgiye dayalı wh- ; gönderimsel ya da bilgiye dayalı evet/hayır; ezgi yoluyla; bildirme; tümce değerli ve yöneltme soru türlerinin 'işlenecek metnin konusu ile ilgili bilgileri dolaylı olarak canlandırma' ile 'metnin konusu ile ilgili bilinenlerin doğrudan ortaya çıkarma' olarak ortaya konan iki temel işlevle kullanıldığı belirlenmiştir. Bu işlevleri yüklenen sorular yoluyla öğretmenlerin yansıttıkları stratejilerin sınıf içi etkileşimde önemli bir rol oynadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to identify the functions of teacher questions during pre-reading stage in reading classes, observing the strategies the teachers employ in order to start and continue the interaction. The research was carried out at Yıldız Technical University English Preparatory School. The data is based on a 6-hour-lesson lesson of recording of three teachers. The data collection process took one month. The collected data was transcribed and analysed according to“Conversation Analysis”and“Interactional Sociolinguistic”approaches. The research findings revealed that during pre-reading stage referential wh- questions asking for feelings and opinion, information or reason; display wh- questions asking for information; referential or display yes/no questions; questions without inversion but with intonation; declarative questions; rhetorical questions and questions directed with“What about you?”have two main functions, which aim to elicit prior knowledge related to the content of the material 'indirectly' and 'directly'. It was also found that while using the questions with these functions, the teachers' strategies have a significant impact on classroom interaction. II