İnsan sermayesi yönetimi ve bir uygulama
- Tez No: 172693
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YONCA GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET İnsan sermayesi bir bireyin sahip olduğu, görünen ve görünmeyen tüm bilgi, beceri, yetkinlik, tecrübe vb. gibi kavramlardır. Bu sermaye organizasyonları doğrudan etkileyen, yani organizasyonu başarılı ya da başarısız kılan sermayedir. Bir organizasyonun asıl değerini ortaya koyan; insan, yapı ve ilişki sermayelerinin birleşiminden oluşan entelektüel sermayedir. Entelektüel sermayeye temel teşkil eden unsur ise insan sermayesidir. insan olmadan basandan ve gelişimden söz etmek mümkün değildir. Bu çalışma, insan sermayesini, temelini oluşturduğu entelektüel sermaye ile olan ilişkisini ele alan ve son bölümde kabul görmüş insan sermayesi kriterleri üzerinden bir firmanın insan sermayesine bakışını ortaya koyan bir çalışmadır. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Human capital means all of the visible and invisible information,ability, experience.etc of an individual.This capital is the capital which directly affects the organization, in other words it is the main factor that makes one organisation succesfull or not.The main worth of an organisation is the intellectual capital which consists of the human capital and the organisational capital.The forming of the intellectual capital is human capital.lt is impossible to mention success and development without the human existence. This study takes up the human capital,explaining the relations with the intellectual capital which is based on and in the last chapter exposing a company's look to the human capital regarding the approved human capital criteria.