Özellikler kuramı çerçevesinde Türkiye'de kadın girişimciler ve bir uygulama
- Tez No: 172692
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YONCA GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Toplumların ekonomik kalkınmalarında önemli bir gösterge olan girişimcilik, aynı zamanda bilgi ekonomisinin en önemli özelliklerinden biridir. Bununla birlikte toplumların gelişmişliğinin ölçüldüğü önemli kaynaklardan biri de kadınlardır. Günümüzde gelişen teknoloji ve endüstrileşme ile birlikte her geçen gün çalışma hayatına katılan kadın sayısında artış olmakta ve Türkiye'de kendi işini yapan kadınlar gittikçe çoğalmaktadır. Bu artışla kadınlar hem toplumsal ekonomiye katkı sağlamakta, hem de başarıları ile hemcinslerine rol-model olmaktadırlar. Yarattıkları birçok olumlu etki nedeniyle kadın girişimcilere verilen önem de her geçen gün artmaktadır. Kadınların girişimciliği tercih etme nedenleri; çalıştıkları işyerinde karşılaştıkları zorluklar, terfi engelleri, düşük maaş, çocuk sahibi olduktan sonra part-time çalışma isteği ve aile ekonomisine katkıda bulunma isteği şeklinde artırılabilir. Fakat kadınlar yaşadıkları bu zorluklardan ziyade kendileri istedikleri için girişimciliği tercih etmektedirler. Taşıdıkları kişisel özellikler onları girişimcilik yapmaları için teşvik etmektedir. Kadınların ve diğer bireylerin girişimciliği seçmelerinde etkili olan kişisel özellikler; kontrol odağı, basan ihtiyacı, risk alma eğilimi, yenilikçi olma, belirsizliğe tolerans ve kendine güvendir. Yapılan birçok araştırma kadın girişimcilerin, girişimcilik tercihlerinde bu özelliklerin etkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle kadın girişimcilerin kişisel özellikleri karakterlerine yansıtmaları, çalışmaya değer bir konudur. Bu çalışmanın araştırma kısırımda da Türkiye'deki kadın girişimcilerin bu özelliklere sahip oldukları ve girişimciliği tercih etmelerinde bu özelliklerin etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Entrepreneurship, which is a significant indicator of societies' economic development, is at the same time, one of the most important characteristics of information economy. Additionally, one of the most important sources with which societies' development is measured is women. Together with today's developing technology and industrialization, each day there is an increase in the number of women participating in business life, and in Turkey women who start their own business increase more and more. With this increase women both contribute to social economy and become role- models to other women with their achievements. Due to various positive effects they create, the importance given to woman entrepreneurs grows day by day, as well. We can enhance women's reasons for preferring entrepreneurship as the difficulties they face in their work environment, glass ceiling issues, low wage, the desire to work part-time after giving birth and the desire to contribute to family economics. However, rather than these difficulties they experience, women prefer entrepreneurship since they themselves want mis. The personal characteristics they have urge them to start enterprise. Personal characteristics that are effective in women's and other individuals' choosing entrepreneurship are; locus of control, need for achievement, propensity to take risk, innovativeness, tolerance of ambiguity and self-confidence. Many researches that have been made indicate that these characteristics have an impact on women entrepreneurs' entrepreneurship preference. For this reason, women entrepreneurs' reflecting personal characteristics to their characters is a topic that is worth studying. Also, in the research part of this study, it has been found that women entrepreneurs in Turkey possess these characteristics and these characteristics have an influence in their preferring entrepreneurship. VII