Zemin özelliklerinin saptanmasında P-sv dönüşmüş sismik dalgaların (converted waves) elde edilmesi için yeni bir yöntem
  1. Tez No: 17270
  2. Yazar: ZÜHEYR KAMACI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. D. ALİ KEÇELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında ilk kez tek ayaklı iki düşey jeofon (P jeofonları) kullanılarak enine sismik dalganın düşey bileşen SV dalgasının dönüşmüş kısmı olan P-SV(=SV = Converted waves) modlu dalgalar elde edilmiştir. Bu dalgalardan, literatürde söz edildiği halde şimdiye kadar yüzeydeki ölçülerle sığ sismik kırılma ve yansıma çalış malarında örneğine rastlanmayan ve arazide (In-situ) uygu laması ilk kez bu çalışmada yapılan dönüşmüş sismik dalga lar iki şekilde kaydedilmeye çalışılmıştır. Birincisinde, bilinen bir teknikle her bir j e of on istasyonunda yatay jeof onlar (ışmsal-yatay) ve düşey sismik kaynak kullanı larak sismik kırılma ve yansıma ölçülerinde SVc kayıtları elde edilmiştir. İkincisinde ise,, tezin ana konusunu teş kil eden, her jeofon istasyonunda birbirine seri olarak bağlanan (P P~~) tek ayaklı benzer karekteristikli iki dü şey jeofon (P jeof onları) ve düşey sismik kaynak kullanı larak dönüşmüş sismik dalgaya özdeş (P-SV=Sv_ ) sismik kırılma ve yansıma dalga kayıtları elde edilmeye çalışıl mıştır. Elde edilen bu özdeş kayıtların değerlendirilme leri sonucunda sismik tabaka hızlarınırf birbirine hemen hemen eşit olduğu gözlenmiştir. Son yıllarda bir çok yayında görülen ve kuyu sismi ğinde kullanılan dönüşmüş sismik hız bağıntısı Vp._gy ç^Z, (Vp.Vgy) ', bu çalışmada yeryüzü ölçülerinde kullanıl mıştır. Dönüşmüş sismik dalga hızlarının (Vp+ p- ) karesi nin, boyuna sismik dalga hızlarına (Vp+) oranından enine sismik dalganın düşey bileşeninin (SV (-SV ) dalga hızları yaklaşık olarak bulunmuştur. Böylece SV dalga hızlarının daha kolay ve kısa zamanda ölçülebilmeleri sağlanmıştır. Ayrıca bu tezde ileri sürülen usûl ile elde edilen kayıtlarda (P+ P~) sismik boyuna ve- enine dalga sinyalleri üzerinde farklı fazlarda bazı gürültülerin yok edilebile ceği görülmüştür.Bu tezde geliştirilen yeni ölçme tekniğiyle çeşit li jeolojik yapıların üzerinde alman sismik kayıtlardan bulunan sonuçlar, 1) Daha derinlerden sismik cevap almak mümkün oldu ğunu, 2) SV için kuyu jeofiziği ve alışılmış ölçülerden daha kolay ve daha ekonomik olduğunu, 3) Mühendislik ve arama jeofiziği için kullanışlı bir teknik olduğunu göstermektedir. IJv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, P-SV mode waves which are conver ted part of vertical component of seismic shear waves has been obtained by using first time two vertical geophones (P geophones) with single leg. These waves were recorded in two ways: The first is the conventional procedure to record Sv. The second constitutes main subject of this thesis. T?or this aim, two vertical geophones with the same characteristic were connected in series on the single leg at the each geophone station. By using vertical seis mic source, sum of seismic refraction or reflection waves arrived at the two vertical geophones in series, which identifies seismic converted waves (P-SV= Sy ) has been recorded for shallow depth. In the result of evaluation of both identical records, it is seen that layer velociti es obtained from the two procedure are almost. equal to each other. In this thesis, seismic converted wave velocity re lation, Vp_sv«^(Vp.VsvO, which is used in the well geophysics and appearred in a number of publication in the last years has been applied to surface meastirements. Thus, SV (- SV ) wave velocities of the shear "wave vertical component has been determined approximately from the ratio of square of converted wave velocities (Vp+ p- ) to congres sional wave velocities (Vp+). In this way, it is suplied that SV wave velocities can be determined easily and a short time. It is also seen on the records (P+ P~) obtaining by means of the procedure proposed in this thesis that so me noises in different phase on the seismic cbmpressional wave and shear wave signals can partly be eliminated.The results obtained from records on the various geological structures by means of the new measurement tech niques developed in this thesis have shown that: 1) It is possible to obtain a seismic response from more depths, 2) It is more economics and easier than those of well geophysics and conventional measurements for SV, 3) It is useful technics for both engineering and exploration geophysics. XI