Merkez-çevre ilişkileri teorisi ışığında Türkiye'de çok partili hayata geçiş
- Tez No: 172774
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜMTAZ'ER TÜRKÖNE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
123 ÖZET Bu çalışmanın ana konusu, merkez ve çevre ilişkileri teorisi ışığında Türkiye'de demokrasiye geçiş dönemini incelemektir. Tezimiz üç bölümden meydana gelir. Birinci bölüm, kavramsal açıklamaların yapıldığı ve Batı ve Osmanlı İmparatorluğu'nda merkez-çevre ilişkilerinin tarihsel gelişiminin incelendiği bölümdür. Özellikle Osmanlı imparatorluğu'nun toplumsal yapısı içerisinde merkez-çevre farklılaşması ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Ayrıca siyasal literatürde konuyla ilgili teoriler anlatılmıştır. İkinci bölüm, Cumhuriyet Devri Tek Parti İktidarları Dönemi'nde merkez-çevre ilişkilerinin ele alındığı bölümdür, öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi, kuruluşu, yapısı ve Kemalizm ideolojisi anlatılmıştır. Burada Cumhuriyet Halk Partisi'nin kuruluşundan 1938'e yani Atatürk'ün ölümüne kadar geçen süredeki gelişmeler ve merkezin savunduğu bir ideoloji olarak Kemalizm anlatılmıştır. Daha sonra çok parti denemeleri ve o dönemin özellikleri ele alınmaktadır. Milli Şef Dönemi genel özellikleri ve demokrasiye geçişe etki eden olaylar anlatılmıştır, ikinci bölümün sonunda ise merkezin laiklik anlayışı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Demokrat Parti'nin iktidara gelmesinde merkez- çevre ilişkilerinin rolü ve diğer nedenler ele alınmıştır. Çevrenin, Demokrat Partiyi neden desteklediği açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
124 ABSTRACT The main subject ot this study is to analyse in the light of the theory center and periphery relations in the Period of Transition to Democracy in Turkey. Our thesis is composed of three sections. The first section is the one in which conceptual explanations are given and the history of center and periphery relations are explored in Western and Ottoman Empire. Especially the difference between center and periphery have been taken the charge of details in the Ottoman's Social Structure. Also the theories, which are connected with the subject of political literature, have been explained. The second section, the relationship between center and periphery has been studied in single party period of the Republic. Firstly, the foundation and the structure of the Republican People's Party and the ideology, Kemalism, have been related. Here, the developments from the foundation of the Republican People's Party to 1938, when Atatürk died, and the ideology which has been defended to Kemalism, have been studied. Then the tests of the multiparties and the characteristics of this period are examined. The general characteristics of the National Leader's Period and the reasons for transition to democracy have been told. At the end of the second section, the secularism understanding of the center is explored. In the third section, the role of center and periphery relations and the other reasons, which have been caused to come to power the Democratic Party, are explored. The cause of the supporting to Democratic Party by periphery have been explained.