Kamu iktisadi teşebbüsleri ve mülkiyet verimlilik ilişkisi: Teori ve uygulama
  1. Tez No: 172775
  2. Yazar: YAHYA CAN DURA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İŞAYA ÜŞÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
214 ÖZET Devletin ekonomiye ve sosyal hayata önemli bir müdahale aracı olan kamu iktisadi teşebbüsleri (KİT), bir çok ülkenin ekonomik ve sosyal kalkınmasını gerçekleştirmede önemli görevler üstlenmiştir. Fakat son yıllarda ve özellikle 1980'li yıllardan sonraki dönem içinde kamu işletmelerinin verimsiz çalıştığı gerekçesiyle özelleştirildiği bir sürece girmiş bulunuyoruz. Çalışmamızın konusu da KİT'lerin ortaya çıkış sürecini, çeşitli ülke uygulamalarını ve ekonomi içindeki ağırlıklarını belirtip, mülkiyet yapısının işletmenin verimliliğini-performansını ne ölçüde belirlediğini ortaya koymaktır. Bu kapsamda konu hem teorik hem de uygulama düzeyinde ele alınmaya çalışılmıştır. Mülkiyet-verimlilik ilişkisi ile ilgili teorik yaklaşımlarda sıklıkla kamu mülkiyetinin, yapısından kaynaklı nedenlerle özel mülkiyete kıyasla daha düşük performans sergileyeceği ve kamu işletmelerinin verimsiz işleyeceği vurgulanmaktadır. Konuyla ilgili yapılan ampirik çalışmalarda ise mülkiyet- verimlilik ilişkisinin tam olarak kanıtlanamadığı ve mülkiyetin işletme performansı üzerinde mutlak anlamda belirleyici olmadığı yönünde sonuçlar elde edilmektedir. Araştırmamızın uygulama bölümünde Türk imalat sanayii'nde kamu ve özel firmaların toplam faktör verimliliği gelişimi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Analiz dönemimiz 1989-2001 yıllan arasıdır ve bu yılları kapsayan dönemde 9 sektör için toplam faktör verimliliği gelişim analizi yapılmıştır. Analiz için kullanılan metot“Malmquist Toplam Faktör Verimliliği İndeksi Yaklaşımı”dır. Bu indeksin üretilmesinde Tim Coelli tarafından geliştirilen DEAP 2.1 adlı bilgisayar programı kullanılmıştır.215 Yapmış olduğumuz uygulama sonuçlarının neticesinde 9 sektörün 7'sinde özel firmaların, 2'sinde ise kamu firmalarının toplam faktör verimliliği gelişiminin daha büyük olduğu sonucuna ulaşılmakla beraber iki mülkiyet tipi itibariyle toplam faktör verimliliği gelişimi farkının önemli boyutlarda olmadığı görülmüştür. Bu kapsamda bakıldığında yapmış olduğumuz uygulamanın, mülkiyet ile verimlilik arasında ilişki olduğu yönünde iddiaları bulunan teorileri doğrulamadığını ifade edebilirim.
Özet (Çeviri)
216 İNGİLİZCE ÖZET Public enterprises, which are state's important tools of intervention on the economic and social life have taken on some important missions in the realization of the economic and social development of many countries. However, it is observed that we are entering a term of privatization of many state enterprises for the reason that they work unproductively in the last years and especially after the 1980's. The subject of this paper is to express the emerging process of state enterprises, their applications in some countries and their ratio in economy, and to find out how the structure of property determines the enterprise's productivity-performance. The subject is going to be observed both in theoric and application level. In the theoric approaches on property-productivity relation, it is often expressed that public property will have a lower performance compared with the private property because of some structure-based reasons it has and state enterprises will work unproductively. In the ampiric researches made on the issue, such results are aquired that property-productivity relation has not exactly been proved and property is not absolutely identifying on the management productivity. In the application section of our research, development of total factor productivity of the public and private firms in the Turkish manifacturing industry is tried to be shown. Our analyse term is between 1989-2001 and analyse of total factor productivity progress is made for the 9 sectors in this term. Method used for the analyse is“Malmquist Total Factor Productivity Index Approach”. The software called DEAP 2.1 which is developed by Tim Coelli is used in the production of this index. In the result of our application, in the 7 of 9 sectors private and in the 2, public firms have greater total factor productivity development, however it217 is observed that the difference between the total factor productivity development of the two types of property is not a great amount. In this content, i can express that, the application we have made does not verify the contentions claiming that there is a relation between property and productivity.