Ün dergisinin halk bilimi açısından incelenmesi
- Tez No: 172773
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖCAL OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
192 ÖZET Bu tezin konusu, Halkevleri'nin kuruluşu ve I. dönem Halkevi çalışmalarının genel durumu ile Isparta Halkevi'nin çıkarmış olduğu Ün dergisinin Halkbilimi açısından incelenmesidir. Isparta Halkevi, 1933 yılında kurulmuş ve yayın kolu olan Ün dergisi de 1934-1949 yılları yayımlanmıştır.Bu çalışmada, dergilerde Halkbilimi'nin konusu olan yazılar incelenerek yorumlara gidilmiştir. Dergilerde folklordan ne anlaşıldığı ve folklorun hangi konularına ağırlık verildiği hususları belirtilmiştir. Çalışmanın giriş kısmında Halkevlerinin tarihçesi, Türkiye'de Halkevlerinin kuruluş süreci ve faaliyet kolları, değerlendirilmiştir. Üç bölümden meydana gelen çalışmanın I. bölümünde Isparta Halkevi'nin kuruluşu, amacı, teşkilatlanması ve folklor faaliyetleri hakkındaki çalışmaları incelenmiştir.II. bölümde Ün dergisindeki folklor yazılarının tasnifi yapılarak içeriği incelenmiştir. III. bölümde, dergilerdeki folklorla ilgili yazılarının bibliyografyası ve konulara göre iki gruba ayrılarak verilmiştir. Halkevleri, Türkocakları'nın yerine 1932 yılında Atatürk'ün emri ile kurulmuştur. Kuruluşundaki amaç, bir yönergeyle bir yönergeyle açılanmıştır. Buna göre, halka Cumhuriyet'in ilkelerini benimsetmek, toplumu benimsetmek, insanların ihtiyaçlarını yerinde tespit ederek' gidermektir. İspatta Halkevi, bu amaca göre kurulmuş olup, çalışmalarını geniş kitlelere duyurmak için Ün dergisini çıkarmıştır. 1934-1949 yılları arasında 172 sayı çıkarı Ün dergisi, Türkiye'den ve Dünya' dan haberlerin yanında edebiyat, folklor, arkeoloji, ekonomi, ziraat, eğitim, yöre tarihi, coğrafya, biyografi, gezi gibi çeşitli konulan içermektedir. Folklorla ilgili yazıların geneli derlemelerden ibarettir. Dergide yayımlanan folklor yazıları, bugünkü folklor kriterlerine göre değerlendirilmese de ciddi derleme çalışmaları oldukları görülmektedir. Ayrıca folkorun mahiyeti ilgili yazılar vardır. Folklordan ne anlaşılması gerektiği üzerinde görüş belirtilip özellikle derleme yapma konusunda bilinçli insanlar yönlendirilmiş ve bu derlemeler yayımlanmıştır.193 Bu tez, Halkevlerinin folklor anlayışı ve Isparta Halkevi'nin folklor faaliyetleri ile ilgili çalışma yapacak araştırmacılara yararlanabilecekleri bir kaynak olma amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
194 The main subject ostitis Aests Is about the foundation of the People's House andcondition of steiîes. aiwt People' s- Mouses, m the first therm. In addition these works Isparta People's House pouted & Mad rfa asgarîne whic was named Ün and this magazine can be investigadet through folkloric items. Isparta People's House was established in 1933 and the Ün magazine was published between 1934-1949 years. In this study, our purpose is to amine foldfore in those publications. There are some comments abort essays m ttis magazine to these pabBcations we can find the meaning of folklore and subjects of this matter. The introduction part fe about the history of People's Houses and the establisment period of these houses in Turkey also the Works also their conections are important matters. They are completely evaluated. There -aae three chapters and the first part of this work is about the ts&ffli&m®& of İsparta People's- House; its purpose, organizations and folkloric works. Ml these studies are completely examined. At the second chapter of the staJf, fee chsm&Mion of the felMoric articles from the magazine On is done and their eoötafc *e exaaiaedL The third part of this work is about, the bibliyography of the folMoric writings asi also their authors and the subjects are given by dividing tsto two parts. The People's Houses were estabftshed instead of Türk Ocakları in 1932 by Atatürk' s command. The purpose öf this eskaMtsfaineffid was explained by instruietioos. According to this, tbi lira ai» is »bout Republic Principles and their adaptation to people. People's consciai» and Ae weoesities of #wse Works are important and also finding solions play an: împıetâM lie m their placesMatf. İsparta People's House was established acording I» this purpose asi Ön Magazine was published in order to spread towards more people. Between 1934 and 1949 there were 172 series under the name of Ün magazine is not only combines- Turkey's-- a«t waifi's News but also literature, folklore,195 archaeology, economy,, agriculture, edöcaiiom, local history, geography, biography and sight seing matters. They are completely included top the magazine parts. Folkloric essays are generally colections. They are series of collections although they are not evaluated through today's folkloric items.İn addition to this same of fte coaedoiis peopfe were oriented or canalized in order to determine what people «nderstami itte meaning of folklore. Their comments are important and their coiteciions were printed. This thesis is important because of folkloric understanding and this thesis can be helpful for the people who searches for sources about folkloric pecularitics.