Türkiye'de E-Devlet çalışmaları
- Tez No: 172777
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TENGİZ ÜÇOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Günümüz dünyası teknolojik gelişmelere paralel olarak devlet örgütlenmelerinde yeniden yapılanmayı zorunlu kılmıştır. Bu durum yönetsel yapıda reform ihtiyacını gündeme getirmiştir. Bu çalışmada, bilgi teknolojilerine dayalı bir yönetsel yapı olan elektronik devlet modeli ele alınmıştır. e-Devlet; devletin verimliliğini, etkinliğini, şeffaflığını ve güvenilirliğini arttırmak için bilgi ve iletişim teknolojilerinin kamu yönetiminde kullanılmasıdır. Yalnızca şekli birtakım değişikliklerden ibaret değildir; kamu faaliyetlerine egemen olan özdeki anlayışın ve zihniyetin değiştirilmesi anlamına gelmektedir. Günümüz devletleri arasında varlık gösterebilmek, bilgi ve teknoloji alanlarında günü yakalamak için mevcut yönetim biçimlerinin e-Devlet modeline uyarlanması kaçınılmaz hal almıştır. Bu adaptasyon sürecinde ülkemizin dünyayı, özellikle bir parçası olmak için çabaladığı Avrupa Birliği ülkelerini geriden takip ettiği gözlenmiştir. Son yıllarda Türkiye'de e-Devlet alanında önemli ilerlemeler kaydedilmiş, çalışmaların hız ve ivme kazandığı görülmüş olsa da, henüz toplumda bilişim teknolojileri kullanımın yeterli olmadığı, çalışmaların yeterince sistematik ve planlı ilerlemediği görülmektedir. Türkiye'nin son yıllarda gösterdiği çabalar; hükümet ve uygulayıcıların kararlılığı, e-Devlet yapılanmasına hak ettiği önemin verilmesi, daha geniş kitlelere ulaşma amacı ve yeterli finansal kaynak ile desteklendiği takdirde başarıya ulaşacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In todays world, in line with technological developments, reengineering of the government organizations became a necessity. This condition led to the need of reform in administrative structures. In this study, electronic government, an administrative structure based on information technologies is studied. e-Govemment refers to the use of information and communication technologies to improve the efficiency, effectiveness, transparency and accountability of government. It does not only consist of some superficial changes, but also includes the change of the understanding and mentality lying behind the public issues. It became unavoidable to adapt current administrative forms to e- Government model, in-order to subsist among other countries and follow up the current information and technological issues. It is observed that, our country drops behind the world and European Union member countries in this adaptation period. In recent years, although important developments occured and studies gained speed and acceleraion in e-Government studies, it is observed that, the use of information and communication technologies are inadequate and studies are not planned and systematic enough in our society. The efforts of Turkey in this issue will lead into success, if it is supported by the decisiveness of the government and the operators, giving the necessary importance to the issue with the aim of delivering it to the whole society and providing adequate financial resources.