'Uluslararası pazarlarda reklam stratejilerinin karşılaştırılması'
  1. Tez No: 172778
  2. Yazar: GÜLİZAR ELÇİN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
136 ÖZET Uluslararası pazarlama, işletme amaçlarına ulaşmayı sağlayacak mübadeleleri gerçekleştirmek üzere, malların, hizmetlerin ve fikirlerin geliştirilmesi, fiyatlandırılması, tutundurulması ve dağıtılmasına ilişkin olarak birden çok ülkede yapılan planlama ve uygulama sürecidir. Firmalar uluslararası pazarlara girerken pazarlama karmasının bütün araçlarını birlikte kullanmaya çalışmaktadır. Ancak bu araçlardan en etkili olan tutundurma ve tutundurmanın içindeki reklamdır. Çünkü reklamlar, günlük hayatımızda satın alma davranışlarımızı olumlu ya da olumsuz şekilde değiştiren en önemli etkenlerden biridir. Çeşitli medyaları kullanarak yapılan reklamlar tüketicinin zihninde ürünün tanıtımı, özellikleri, fiyatı ve bunun gibi birçok etken açısından yerleşir. Reklam; bir işletmenin hedef kitlelere, mal ya da hizmetleri, markası ile bizzat kendisi hakkında ticari amaçlı bilgiler vermek, onları mal ya da markasını tercih etmeye yöneltmek ve bu konudaki tüm pazarlama karması çabalarının sürekliliğini sağlamak amaçlarıyla başvurduğu bir tutundurma aracıdır. Firmalar bu aracı kullanırken pazarına girdikleri ülkelerin pazar özelliklerine göre reklam stratejisini yönlendirebilir veya global bir yaklaşımla genel bir strateji uygulayabilir. Bu stratejiler araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Global olarak faaliyet gösteren bir firmanın iki ayrı ülkede yaptığı reklamların karşılaştırılmasının sonucunda; globalleşmenin öneminin arttığı ancak tüketicilerin hala yerel özelliklerini öne çıkartan ürün ve reklamları tercih ettiği saptanılmıştır.
Özet (Çeviri)
137 ABSTRACT International marketing is a process of plan&performance for developing, pricing, promotion and distribution of goods, services and ideas, which provides the ability to make the exchanges to achieve administrating goals, in many countries. Firms aim to use all the elements of marketing together while entering international markets.But the most effective of all is promotion and the advertisement within. Because advertisements are one of the most important factors that change our buying behavior in a negative or positive way in our daily life.Advertisements made by using any kind of media sets on consumer's mind as the product's presentation, features, price.etc. Advertisement is a promotion technic used by a firm to inform the consumers about itself, its products and services; to motivate them to prefere its products or services and to ensure the permanence of its whole marketing activities.When using this technic, firms may lead their advertisement strategies according as the marketing features of the countries they entered the markets, or apply a global strategy.These strategies are the subject of this research. A comparison between different advertisements made by a global firm for two countries reveals that the importance of globalization is increased, but the consumers still prefere the products and advertisements which emphasize local features.