Kosgeb'in yapılanması ve aktif istihdam politikaları içerisindeki yeri
  1. Tez No: 172780
  2. Yazar: MEHMET TORUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
114 ÖZET Bu çalışmada Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Destekleme ve Geliştirme İdaresi Başkanlığı - KOSGEB tarafından yürütülen çalışmaların istihdam ve bölgesel kalkınma açısından önemi irdelenmiştir. KOBİlerin (KOBİ) ülke ekonomileri açısından taşıdıkları değerin anlaşıldığı 1970'lı yıllardan itibaren KOBİ'lerin geliştirilmesine yönelik çeşitli kurum ve kuruluşlar faaliyet göstermeye başlamışlardır. Ülkemizde gelişmenin ve kalkınmanın ana motoru olarak ele alınan KOBİ'lere yönelik destek ve teşvik çalışmalarının ana yürütücüsü ve motoru durumundaki KOSGEB, AB'ne giriş sürecindeki Türkiye'nin ekonomik anlamda AB ile entegrasyonu açısından da büyük önem taşımaktadır. İstihdam ve bölgesel kalkınmayı gelişmişlik ölçütü olarak ele aldığımızda KOBİ'lerin bu iki konuda ciddi alternatifler oldukları ortadır. Bu nedenle KOBİ'lerin geliştirilmesine yönelik faaliyetler istihdam sorununun çözümü ve bölgesel kalkınmanın gerçekleştirilmesi için büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
115 SUMMARY In this paper, the critical importance of the activities that are held by KOSGEB have been examined in relationship with employment and regional development. The important value of the Small and Medium Size Enterprises (SME) have been understood by the crisis in 1 970's. Since then lots of organizations in all over the world have been developed in order to support SME's. In our country KOSGEB is the impulsive force of the development and growth. In addition, its activities are vital for the integration of the Turkish economy to European Union. Employment and regional development are still the basic criterias of the development. Therefore, the facilities that are organized in order to support and develop SME's have great importance in order to solve employment and regional development problem.