Savunma harcamaları ve savunma harcamalarının ekonomik kalkınma üzerine olan etkileri
  1. Tez No: 172782
  2. Yazar: İBRAHİM HÜSNÜ YAMTAR ÖZER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜSLÜME NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Savunma harcamalarının ülke ekonomilerine olumlu veya olumsuz katkıları konusunda literatürde değişik görüşler bulunmaktadır. Bu görüşler; genellikle ülkelerin gelişmişlik düzeyi ve üretici olup olmamaları gibi durumlara bağlı olarak ekonomik kalkınmayı hızlandıracağı gerekçesiyle olumlu; üretici olmayan, düşük ve orta gelir düzeyine sahip ülkeler için ekonomik kalkınmayı olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle olumsuz yönde dile getirilmektedir. Dünyadaki belirsizlik ortamı ve ülkelerin güvenlik kaygıları; savunma harcamalarını kaçınılmaz kılmıştır. Soğuk Savaş sonrası azalma eğilimine giren savunma harcamaları, 1997 yılından bu yana yeniden artış eğilimine girmiştir. Bunun sonucunda hem dünyada hem de Türkiye'de savunma harcamaları giderek artmıştır. Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyada güçlü ve caydırıcı konumunu sürdürebilmesi için güçlü bir silahlı kuvvetlere ve onu destekleyen güçlü bir savunma sanayine sahip olmak, dolayısıyla bu alanda harcamalar yapmak zorundadır. Burada önemli olan, yapılması kaçınılmaz bu harcamaların, ulusal güvenlik ihtiyaçlarının karşılanması yanında, elde edilecek ekonomik ve teknolojik yararların, ulusal kalkınmanın gerçekleşmesi için en üst düzeyde kullanılmasıdır. Bu çalışmada; dünyadaki ve Türkiye'deki savunma harcamalarından ve dolayısıyla savunma sanayinden bahsedilerek; bunların ekonomik yapı ve teknolojik düzey üzerindeki yaratabileceği etkiler araştırılmıştır. Yapılan bu araştırmalar sonucunda; savunma harcamaları ile ekonomik kalkınma arasındaki ilişki incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There are several opinions about the positive or negative vontrobutions of defense expenses on countries' economics. Theese opinions are generally mentioned according to the situations; e.g. their level of development and their being productive or non-productive in a positive way as it would accelerate the economic improment and in anegative way as it would affect the economic improment badly in terms of non/productive countries that have lower and middle level of income. The undermined atmosphere and the security anxiety in the world have made the defence expenses inevitable. The defence expenses tended to reduce in Post-Cold War era, have again began to increase since the year 1997. As a result, defence expenses have gradually increased both in Turkey and in the world. Turkey should have astrong Armed Forces and a powerful defence industry that will support the army, so that Turkey can continue its strong and deterrent position in this geographicalregion. As a result of this Turkey should make expenses in this area. What is the most important point here, besides the coverage of national security nedds, is that the economic and technological benefits to be obtained should be used in highest levels to maket he economic development real. In this study, by Discussing defence expenses both in Turkey and in the world and henceforth defence industry, theirpossible affects on economic structure and on technological level are considered with the result of this research, the interrelation between defence expenses and economic progres is examined.