İnsan kaynakları yönetiminde performans değerlendirmesi ve Tekel Genel Müdürlüğü örneği
- Tez No: 172797
- Danışmanlar: PROF.DR. BURHAN AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 421
Özet
391 ÖZET Dünyada yaşanan hızlı gelişim ve değişim tüm örgütleri yoğun bir rekabet ortamına sürüklemiştir. Bu rekabet ortamında örgütler varlıklarını sürdürebilmek için verimliliklerini mümkün oldukça en üst düzeye çıkartmak zorundadırlar. Günümüzde tüm örgütlerde, gerçek verimliliğe ulaşmanın tek yolunun insanda daha etkin faydalanabilme gerçeği olduğu ortaya çıkmıştır. Küreselleşme, rekabet, yönetim ve üretim alanlarındaki değişmeler, personel yönetiminden insan kaynakları yönetimine geçişi hızlandıran faktörlerdir. insan Kaynakları Yönetimi, insan faktörünün üzerinde durup, insan kaynağının tamamen farklı bir bakış açısıyla ele alınması gerektiğini ortaya çıkarmıştır, insan Kaynaklan Yönetiminin vazgeçilmez bir unsuru olan Performans değerlendirme sistemi, sürekli gelişimi hedefleyen, kariyer hedeflerine yönlendiren, işe alma, yükselme, ücret belirleme gibi unsurlar üzerinde etki bir kriter olarak ortaya çıkmıştır. Rekabet ortamında, özel sektörde olduğu gibi kamu yönetiminde de verimlilik daha fazla ön plana çıkmaya başlamıştır. Kamu yönetimimin etkin ve verimli çalışma ve kaliteli hizmetler sunması tüm ülke ekonomisini yakından ilgilendirmektedir. Kamu hizmetlerindeki çalışmaların yeniden değerlendirilerek değişen koşullara cevap verebilmesi amacıyla kamu yönetiminin işleyişi, teşkilat yapısı ve personel rejiminden kaynaklanan sorunların giderilmesi gerekmektedir. Kamu kurumlarında sorunların başında verimsizlik, memnuniyetsizlik ve performans düşüklüğü gelmektedir. Kamu kurumlarında gerçekleştirilebilecek performans değerlendirme sistemi ile bu sorunların önemli bir kısmını direkt ve dolaylı olarak çözerek hizmet veren personel ile hizmet alanında vatandaşı daha çok memnun edebilecek bir yapılanma sağlanmış olacaktır. Bu araştırmada performansın değerlendirilmesinin gerekliliği ve önemi TEKEL Genel Müdürlüğünde yapılan bir araştırmayla ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre Tekel GenelMüdürlüğünde ve Türkiye'deki kamu kurumlarının büyük bir kısmında performans değerlendirme bilincinin yeterince gelişmediği ve yapılan performans değerlendirme uygulamalarının da amacından uzak olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
393 ABSTRACT Rapid development and change in the world has dragged all organizations into an atmosphere of rivalry. The organizations have to ascend their productivity to the top level as much as possible in order to survive their existence in this atmosphere of rivalry. Today in all these organizations, it has come to light that the only way to reach real productivity is the reality of benefiting from human more efficiently. The changes in the areas of globalization, rivalry, management and production are the factors that speed up the transfer from personnel management to human resources management. Human resources management has dwelled on human factor and brought to light the necessity that human resource has to be taken into account in a totally different point of view. Performance evaluation system, which is the most indispensable element of human resources management, has come out to be a criteria that is effective on components such as employment, promotion, remuneration, and its aim is a continual development and steering towards career goals. In this atmosphere of rivalry, productivity has begun to be more important in local governments just like it is in private sectors. The effective and productive work of local government concerns the whole country economy at a close range. The works of local governments should be evaluated and; in order to meet the needs of changing conditions, problems that arouse from local government process, organisation construction and personnel regime should be eradicated. Inefficiency, dissatisfaction and low performance are the leading problems seen in local governments. With the Performance evolution system that can be installed in local governments, an important range o these problems can be solved directly or indirectly, and so,394 an organization that will satisfy both the employees and citizens will be ensured. In this research, it has been strived to make certain the necessity and importance of performance evaluation, with a research made in Tekel General Directorship. According to the findings of this research, it is seen that in Tekel and most of the local governments in Turkey, performance evaluation has not been comprehended yet and it is distant from its goal.