Ankara Antlaşması'ndan günümüze AB'de Türk işçi ve ailelerinin serbest dolaşımı
  1. Tez No: 172796
  2. Yazar: GÜLCAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADİR ARICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
ÖZET“Ankara Antlaşması'ndan Günümüze AB'de Türk işçi ve Aileleri'nin Serbest Dolaşımı”adlı bu çalışmada, AB'de çalışmakta olan Türk işçi ve ailelerinin serbest dolaşım haklarının kapsamı tarihsel bir süreç içinde incelenmiş ve bu alandaki sorunlar doğrultusunda muhtemel çözüm önerileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda, çalışmanın Birinci Bölümünde, AB'de işçilerin serbest dolaşımının tarihsel gelişimi, mevzuatı ve kapsamı incelenmiştir. İkinci Bölümde, Türkiye-AB Ortaklık Mevzuatı ve ATAD Kararları çerçevesinde, AB'de yaşayan göçmen Türk işçi ve ailelerinin serbest dolaşım haklarının kapsamı ortaya konmuştur. Son olarak Üçüncü Bölümde ise, Türk işçi ve ailelerinin serbest dolaşım ile ilgili sorunları ve olası çözüm önerileri üzerinde durulmuştur. AB'deki Türk işçi ve aileleri, Ankara Antlaşması, Katma Protokol ve Ortaklık Konseyi Kararları'na göre kazandıkları haklarını tam anlamıyla kullanmamakta ve bu konuda büyük zorluklar yaşamaktadırlar. Bunun sonucu, günümüzde AB'de çalışan yaklaşık 3.5 milyon işçimiz, kazanılmış olan bu haklarını, ATAD Kararları aracılığıyla kısmen de olsa elde etmeye ve kullanmaya çalışmaktadır. İşçilerimizin bu haklı ve zorlu hukuk mücadelesi, bu sorunun sürekli gündemde tutulmasını sağlamakta ve bu alandaki haklarımızın tam olarak tanınması hususunda büyük önem taşımaktadır. Türkiye-AB arasında, ilişkinin başlangıcından bu yana en büyük sorunlardan biri olagelen işçilerin serbest dolaşımı, öngörüldüğü gibi, 1 Aralık 1986'da gerçekleşmemiştir. Son olarak Türkiye, 16-17 Aralık 2004 tarihli Brüksel Zirve Sonuç Bildirgesi'nde işçilerin serbest dolaşımı alanında, kendisine kalıcı kısıtlamalar getirilebileceğini kabul etmiştir ve şimdi en erken 2020 yılına kadar bu alanda herhangi bir gelişme beklenmemektedir. Türkiye'nin yaptığı bu hatayı nasıl telafi edeceği ise merak konusudur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the scope of the free movement rights of Turkish workers and their families who work in European Union has been analyzed in a historical perspective and it has been tried to find out possible suggestions for the problems in this issue. In this content, historical development, legislation and scope of free movement of workers in European Union have been analyzed in the First Section. In the frame of legislation of association in between Turkey and EU, the scope of free movement rights of Turkish workers and their families who live in European Union have been analyzed in the Second Section. Finally, problems and possible suggestions about free movement of Turkish workers has been examined in the Third Section. Turkish workers in European Union, can not use their rights completely that is gained according to the Ankara Agreement, Supplementary Protocol and the Association Councils' Decisions. Consequently, approximately 3.5 million Turkish workers in European Union, even partially try to obtain and use these gained rights via Decisions of the European Court of Justice. Free movement of Turkish workers which has been one of the most important problem between Turkey and European Union since the beginning of the relationship has not realized in 1 December 1986, as is said. Finally, Turkey has accepted permanent limitations on the free movement of Turkish workers in Brussels Summit Conclusion Report in 16-17 December 2004. Now, it is a curiosity subject that how Turkey will correct this mistake that has already been done.