İlköğretim okullarında yapılan teftişin okul başarısı ve gelişimi üzerine etkisi
The effects of the supervision on the school achievement and development in elementary schools
  1. Tez No: 172799
  2. Yazar: ATİLLA DÜNDAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TEMEL ÇALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
11 ÖZET İLKÖĞRETİM OKULLARINDA YAPILAN TEFTİŞİN OKUL BAŞARISI VE GELİŞİMİ ÜZERİNE ETKİSİ A. Atilla DÜNDAR Yüksek Lisans, Eğitim Yönetimi ve Denetimi Tez Danışmanı: Prof. Dr. Temel ÇALIK Kasım, 2005,132 Sayfa Bu çalışmanın amacı, ilköğretim okullarında yapılan teftişin okul başarısı ve gelişimine etkisini araştırmaktır. Yapılan çalışmada görüşlerine başvurulan müfettişler, öğretmenler ve okul müdürlerinin, mezuniyet durumları, kıdemleri, branşları ve teftiş geçirme sayılan araştırmanın bağımlı değişkenlerini oluşturmaktadır. İlköğretim müfettişleri, okul müdürleri ve öğretmenlerin teftiş değerlendirme tutum ölçeği (TDTÖ) puanları araştırmanın bağımsız değişkenidir. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı iki bölümden oluşmaktadır; birinci bölümde, araştırmaya katılan bireylere ilişkin kişisel bilgiler; ikinci bölümde araştırmacı tarafından geliştirilen tutum ölçeği anketi kullanılmıştır. Kişisel Bilgiler Bölümü 4, anket bölümü ise 33 ifadeden oluşmaktadır. Araştırmacı tarafından geliştirilen tutum ölçeği, Ankara ili Çankaya ilçesinden örneklem olarak alınan 15 ilköğretim okulunda görev yapmakta olan 297 ilköğretim okulu öğretmeni, 19 ilköğretim okulu müdürü ve Ankara ilinde görev yapmakta olan 29 ilköğretim müfettişine uygulanmıştır. Araştırmanın alt problemleri çözümlenirken, verilerin analizi SPSS-13 Bilgisayar Programında yapılmıştır.Ill Araştırmada Anova (Tek Yönlü Varyans Analizi), t-testi ve Faktör Analizi kullanılmış; frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı değerleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak; bulgulara göre, ilköğretim okullarında görevli teftiş geçirmiş öğretmenlerin tutum puanlarının kıdemlerine göre, okul müdürlerinin ise mezun oldukları okul programlarına göre anlamlı ilişki bulunmuş, diğer değişkenler arasında bulunamamıştır. Araştırmada kullanılan tutum ölçeğindeki görüşler incelendiğinde kullanılan dört faktörde de okul müdürlerinin ortalama puanlarının, öğretmen ve müfettişlerden daha yüksek olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECTS OF THE SUPERVISION ON THE SCHOOL ACHIEVEMENT AND DEVELOPMENT IN ELEMENTARY SCHOOLS A.Atilla DÜNDAR Masters of Science, Educational Administration and Supervision Advisor: Prof.Dr. Temel ÇALIK November, 2005, Pages, 132 The purpose of this study is to investigate the effects of the supervision on the school development at the Elementary School. Dependent variables of the study was graduation degrees who are taken from the university or High School, seniority,branches and number of times each of the supervisions. And the teachers and director of the schools and supervisors Attitude Scale (TDTÖ) scores are the independent variables The Attitude Scale on the Supervision consisted in two parts, the first part was individual information of the attendants and the behaviour scale. The questionnaire developed by the researcher. Individual information part consisted of 4 statements, and the attitude scale was 33 itemsThe Attitude Scale on the Supervision was administered 297 elementary school teachers which are choosen randomly from 15 different elementary schools, 19 elementary school directors and 29 elementary school supervisiors who are in charge in Ankara province. Data analyzed by using SPSS-13 software Package Program. One Way-Anova, Varyans and Factor Analysis were made to investigate the effects of supervisions on the school development in terms of frequency, percentage, average, standardized deviation and Pearson correlation coefficient in the study. According to the results of the findings was found that there is significant relation between the attitude scores of the inspected elementary school teachers and their seniority. The same meaningful relation was found between the attitude scores of the school directors and their educational graduation programs. But any other significant relation between other variables was not implemented. When we examine the views and opinions used in attitude scale, we see that the average scores of the school directors are higher than of the elememntary school teachers and elementary school supervisors.