Sigara tüketimiyle mücadelede ekonomik araçların etkinliği
  1. Tez No: 172800
  2. Yazar: MERAL YİĞİT BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İSMAİL BULMUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Epidemiologic çalışmalara göre, sigara tüketimi en büyük erken ölüm sebebidir. DSÖ tahminlerine göre, 2000 yılında, dünyada 4.9 milyon insan sigara tüketimi yüzünden ölmüştür. Sigara insanları erken öldüren bir maldır. Sigara içen insanlar yaşam sürelerinden ortalama 20-25 yıl kaybetmektedir. Sigara insanları erken öldüren bir mal olduğuna göre, bunu engellemek için ne yapabiliriz? Normatif iktisada göre, sigara tüketimi sağlığa zararlıdır ve insanları sigara tüketmekten vazgeçirmek gereklidir. Pozitif iktisada göre ise, sigara içen bir insanı yaşatmanın ülkeye getirişi götürüşünden daha fazla ise sigara tüketimi ile mücadele edilmelidir. Hesaplamalarımıza göre, sigara içen bir insanı yaşatmanın ülkeye getirişi maliyetinden daha fazla olduğundan, pozitif iktisada göre de, sigara tüketimi ile mücadele edilmelidir. Dünyada sigara tüketimi ile mücadelede kullanılan araçlar; vergileri artırmak, sigara reklamlarını yasaklamak, kamu alanlarında, ulaşım araçlarında sigara tüketimini yasak ya da kısıtlamak, küçüklere sigara satışını yasaklamak, sigara tüketiminin sağlık etkileri hakkında halkı aydınlatmak için sigara paketi üzerine uyarıcı yazılar koymak, sigara karşıtı reklam kampanyaları uygulamak olarak sıralanabilir. Türkiye'de; sigara fiyatları, gelir, vergi/fiyat oranı, reklam yasakları, sağlık bilgisinde artış ve sigara dumanından muaf ortamların sağlanmasını içeren düzenleme endeksinden hangisinin sigara talebi üzerinde daha etkili olduğunu araştırdık. Türkiye'de, sigara talebini en çok açıklayan değişkenin sigara fiyatı, daha sonra gelir, vergi/fiyat oranı ve reklam yasakları ile sağlık bilgisinde artış olduğu sonucuna ulaştık. Dolayısıyla, öncelikle, sigara fiyatlarını artırmanın yolu olan vergilerde artış, sigara tüketimi ile mücadelede kullanılabilir. Bunun yanı sıra, reklam yasakları ve sağlık bilgisinde artış ile sigara dumanından muaf ortamların sağlanması da sigara tüketimini azaltmada etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY According to epidemiological studies smoking is an only avoidable premature death cause. WHO estimated thet 4.9 million people lost their life in 2000 in the world by reason of smoking. Therefore, people will lose 20-25 years of their life. What can we do to reduce demand for cigarettes since smoking causes people died. According to normative economics smoking is harmful for health of people so it should be taken some measures to reduce demand for cigarettes. We estimated that benefits from preventing a person died are more than cost from it. Consequently, we concluded that it should be reduced demand for cigarettes according to pozitive economics too. We estimated that total 28.421 people were killed by smoking in 2002 in Turkey. Smoking caused 4.1 billion USD $ total health expenditures in 2002 in Turkey. In addition to this, if nobody smokes cigarettes in Turkey, per capita health expenditures will be less 60$ USD. Measures used for reducing demand for cigarettes are to increase tax on cigarettes, comprehensive bans on advertising, information measures such as mass media counter-advertising, prominent health warning labels, the publication and dissemination of research findings on the health consequences of smoking as well as restrictions on smoking in work and public places. We estimated the effects on demand for cigarettes of cigarettes prices, income, bans on advertising, information about health effects of smoking, restrictions on smoking in work and public places. We concluded that cigarettes prices are highly effective in reducing demand. So we can reduce demand increasing tax on cigarettes. Bans on advertising, information about health effects of smoking and restrictions on smoking in work and public places are also effective reducing demand for cigarettes.