1892-1920 yılları arasında üretilmiş bazı yıldız porselenlerinin biçim ve bezeme özellikleri
  1. Tez No: 172803
  2. Yazar: NESRİN AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖRCÜN BARIŞTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
ÖZET Tez konusu "1892-1920 Yılları Arasında Üretilmiş Bazı Yıldız Porselenlerinin Biçim ve Bezeme Özellikleridir. 1892 yılında kurulan ve asıl üretimine 1894 yılında başlayan Yıldız Çini fabrikası 1920 yılına kadar kesintisiz üretimini sürdürmüştür. Tezde fabrikanın 1892-1920 tarihleri arasında üretilmiş olan ilk dönem porselenleri malzeme, teknik, konu, renk, üslup ve kompozisyon özellikleri bakımından ele alınmıştır. Yıldız çini fabrikası, Türk sanatı ve endüstrisinde Batı ile ilişkilerin yoğun olduğu 19. yy. 'da Batı'ya açılma döneminin bir sonucudur. Batı sanayisinin Osmanlı İmparatorluğu'ndaki en önemli yansımalarının biridir. İngiltere'de Sanayi Devrimi ile başlayan değişim tüm Avrupa'yı etkilemiş, porselen üretimini bir prestij endüstrisinin yarışması olarak gören Avrupa ülkeleri birbirleriyle bir teknoloji yarışı içine girmişlerdir. Yıldız Porselen fabrikasının kurulduğu yıllarda Avrupa'daki neredeyse bütün ülkelerde bir porselen fabrikası bulunmaktadır. Dünyanın ünlü fabrikaları örnek alınarak kurulan Yıldız, Avrupa'daki sanayi devriminin sonucu olarak oluşan porselen sanayi yarışına da İstanbul'dan katılan son saray fabrikası olmuştur. Yıldız Çini Fabrika-i Hümayunu'nun amblemi ay-yıldız'dır. Üretilen porselenler damgalı ve tarihlidir. Fabrikada o dönemlerde yabancı ve Türk ressamlar birlikte çalışmışlardır. Yıldız porselen fabrikasında çalışan sanatçıların bir kısmı, İlk Türk Ressamları arasında bilinen isimlerdir. Bu sanatçılar Anadolu çinicilik geleneği ile Avrupa porselen sanatı arasında önemli yapıtlar vermişlerdir. Çeşitli süsleme ve resimleme kompozisyonlarının görüldüğü Yıldız porselenleri, bu çalışmada süslemeli ve resimlemeli olarak iki ayrı katalogda ele alınmıştır. Yıldız porselenleri kullanılan form ve süsleme olarak pek çok tarzın bir arada kullanıldığı eklektik bir özellik gösterir. Barok, rokoko, neo-klasik, antik öğeler ve Osmanlı motifleri bir arada yer aldığı görülebilmektedir. Porselenler, üzerinde yer alan resimler bakımından Türk resminin gelişimiyle paralellik göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of the thesis is“The figurative and decorational characteristics of some Yıldız Porcelains which are manufactured between 1892-1920”. The production of Yıldız Porcelain Factory, which was established in 1892 and started its main production in 1894, continued uninterrupted until 1920. In this thesis, the first generation porcelains of the factory, which are produced between 1892-1920 are discussed in terms of material, technique, subject, color, style and arranging. Yıldız Porcelain Factory is a result of a period, in which Turkish industry and art had tried to come closer to the West with intensive relations in the 19th century. In this purpose, the factory is one of the most important reflections of the Western Industry within the Ottoman Empire. To that time, nearly all European countries were affected by the winds of change, which started with the Industrial Revolution in Britain. The production of porcelains became a contest of prestige. As Yıldız Porcelain Factory was established, there has been a porcelain factory in almost every country in Europe. Yıldız, is the last Palace Factory which joined this prestige contest from Istanbul. The symbol of Yıldız Porcelain Factory is moonstar. Each porcelain, which is produced there, has a datestamp. Turkish and non- turkish painters worked in Yıldız together. Some of the artists of Yıldız Factory are today known as the first Turkish painters. They produced many important works between the traditional porcelains of Anatolia and European porcelain art. Yıldız porcelains are mainly characterized by various decorations and pictures. So they are discussed in two main categories in this work:“decorational”and“pictured”. Yıldız porcelains also have a eclectic character, since there are so many different forms and decorational styles which are all used together. It's possible to see Baroque, Rococo, Neo- Classic, and antique elements as well as Ottoman motives together on a Yıldız porcelain. The evolution of the porcelains is parallel to the evolution of Turkish painting, since there are so many pictures decorating them.