Yoksulluk ekonomisi ve Türkiye'de yoksullukla mücadele stratejileri
- Tez No: 172804
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MÜSLÜME NARİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Yoksulluk yeni bir olgu değildir. Dünya tarihinin her evresinde yoksulluk sorunu yaşanmıştır. Ancak günümüzde yoksulluk küresel sorun haline gelmiştir. Yoksulluk sorununun dünyada üretimin en yüksek düzeyde gerçekleştiği dönemde yaşanması düşündürücüdür. Sanayileşmiş ülkelerin atıkları nedeniyle dünya çapında yaşam alanları daralmakta, buna paralel olarak artan nüfus ve gelir dağılımının bozulması yoksulluk sorununu küresel bir sorun haline getirmiştir. Yoksulluk ülkemizde de çok ciddi bir sorun haline gelmiştir. Ülkemizde her beş kişiden biri yoksul kategorisindedir. Yoksulluk ülke güvenliğini tehdit eder düzeydedir. Yoksul sayısı ve oranı makul düzeylere indirilmelidir. Çalışmamızda yoksulluk sorunu irdelenmiş ve çözüm önerileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Poverty is not any thing new. The problem of poverty has been experienced in every stage of history in the world. However, today, poverty has become a global problem. The fact that the problem of poverty is experienced at a time when production is at its peak in the world is something to think about. The living space is decreasing because of the waste produced by industrialized countries and the increase in population and the disruption of the income distribution makes the problem of poverty a global problem. Poverty has become a serious problem in our country also. One out of every five persons in Turkey is categorized as a poor person. Poverty has reached a level where it poses a threat to the security of the country. The number and ratio of the poor must be reduced to a reasonable level.We have examined the problem of poverty in our study and have recommended some solutions.