Turizm pazarlamasında halka benimsetme ve Ankara kalesi alan uygulaması
  1. Tez No: 172805
  2. Yazar: GÖZDE ELİF TURKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EYYÜP AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Günümüzün en önemli sektörlerinden biri haline gelen turizm, özellikle ülkemiz için önemli bir gelir kaynağı olmaktadır. Yakın bir zamana kadar ülkesel tanıtımın ön planda olduğu sektörde, ülkelerdeki bir takım strateji değişiklikleri sonucu bölgesel tanıtım önem kazanmaya başlamıştır. Bu doğrultuda artık, ülkelerden çok belirli şehirler hatta bu şehirlerdeki belirli bölgeler ön plana çıkarılmaya başlanmıştır. Ülkemiz de bu gelişmelere ayak uydurmalı ve sürekli olarak kendini yenilemelidir. Bu doğrultuda yapılan araştırma, Ankara Çankaya ilçesinde ikamet eden yerli halkın Ankara Kalesi'ne yönelik yapılan ve yapılacak olan halka benimsetme çabalarından etkilenme olayını incelemektedir. Amaç, Kale'nin yerli halka tanıtımını sağlamak ve onları Kale'ye gitmeye teşvik edebilecek durumları ortaya çıkarmaktır. Dört bölümden oluşan araştırmanın ilk üç bölümü literatür taraması olup, dördüncü bölüm uygulamayı kapsamaktadır. Araştırma kapsamında yapılan frekans analizi sonucunda araştırmaya katılan bireylerin demografik özellikleri ve ankete verdikleri yanıtlar analiz edilmiştir. On dört adet hipotez geliştirilmiş ve yapılan analizler sonucunda hipotezler test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, Kale'ye yönelik yapılabilecek faaliyetler konusunda öneriler geliştirilmiştir. Araştırma kapsamına alınan bireylerin cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve gelir düzeyi ile Ankara Kalesi'ne yönelik yapılan ve yapılacak olan halka benimsetme çabaları arasında ilişki olduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
159 ABSTRACT Tourism, that has become one of the most important sectors in our country, is a significant source of revenue especially for our country. Lately, the presentation on nation-wide basis stands in the forefront, regional presentation began to gain importance as a result of some strategical changes over the countries. In accordance with this, particular cities more than the countries, even particular regions in those cities have begun to be brought in the foreground. Also our country should keep up with these developments and should constantly renew itself. The research made in this direction analyses the issue of public that resides in the Çankaya district of Ankara to be influenced by the publicity of Ankara Castle. The aim is to provide a presentation of the Castle to the local population and to come up with situations that encourage people to visit the Castle. The first three chapters of this research is literature scanning and the fourth chapter covers application. In the research individuals' demographic characteristics and their survey answers are analyzed by the frequency analysis. There are fourteen hypotheses tested. According to the results, proposals are presented. Individuals included in the research can be considered to have a relationship between the Ankara Castle-oriented publicity operations that are running and that will be done and gender, age, educational background and level of income.