Sezon öncesi sekiz haftalık antrenman uygulamasının Selçuk Üniversitesi bayan voleybol takımının vücut komposizyonuna ve anaerobik güce etkilerinin araştırılması
- Tez No: 17286
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECEP MEMİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
44 ÖZET Bu çalışmanın amacı Selçuk Üniversitesi bayan voleybol takımının 12 oyuncusunun sekiz haftalık antrenman sonrası fiziksel özellikleri ve fizyolojik kapasitelerinde meydana gelen değişmeleri belirlemekti. Bu çalışmanın amacı için, boy, kilo, istirahat kan basınçları (sistolik-diastolik), yedi bölgeden alınan skinfold yag ölçümleri, esneklikleri, durarak uzun atlama ve surarak dikey sıçramayı kapsayan toplam sekiz test ölçümü uygulandı. Antrenmanlar öncesi ve sonrası yapılan test ve ölçümlerde farklılığın araştırılması için“t-testi”uygulandı, ayrıca değişkenler arasında korelasyon katsayıları hesaplandı. Sekiz haftada toplan 30 antrenman yapıldı. Antrenmanlarda çabukluk, dayanıklılık ve kuvvet egzersizlerine yer verildi. Antrenmanlar sonunda istatistik! olarak 0.05 seviyesinde anlamlı farklılıklar belirlendi. Sporcuların fiziksel olarak değişiklikleri 8 haftalık antrenman sonunda olumlu olarak ortaya çıktı. Kilolarında, istirahat kan basınçlarında, vücut yag oranlarında, esnekliklerinde, durarak uzun atlama ve durarak dikey s ıçr amalar mdaki olumlu gelişmeler egzersizin etkilerini ortaya koydu. Bu çalışma sonundaö her antrenörün sezon başı ve45 sonunda oyuncularının fiziksel kapasitelerini öğrenmeleri ipin bu tür test ve ölçümlere yer verilmesi gerçeği ortaya konulmuş oldu. Oyuncu sepimi ve antrenman programları düzenlenmesine ışık tuttu. Ayrıca bayan sporcular açısından sonuç alınması bakımından test ve ölçümlerin sıklıkla yapılması gerçeği belir lendir.
Özet (Çeviri)
46 SUMMARY The aim of this study was to investigate the effect of 8 week training program in pre-season on body composition and anaerobic power of women volleyball teas at Selçuk University. 12 female volleyball players were the subjects in this study. 30 training have been done in 8 week. The training programs composed of agility, strength and endurance egzersizes. For the purpose, measurements of weight-height, resting systolic and diastolic blood pressure, percent body fat, flexibility, vertical jump and standing broad jump have been done before and after training. The t-test was used to determine the differences of variables between pre-training and post-training. In addition, for the relationships between variables in pre- training and post-training the statistical analysis of correlation coefficient also used. The 0.05 confidence level was accepted to test the significance of the study. At the end of this study, following resulst were found: There were significant differences between pre- training and post-training variables at 0.05 confidence level. In addition, there were significant relationships between all variables in pre-training and post-training at 0.05 confidence level.