Demokrasi, küreselleşme ve medya
Democracy, globalization and media
- Tez No: 172874
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMRE BAĞCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
ÖZET DEMOKRASİ, KÜRESELLEŞME VE MEDYA Demokratik sistemle yönetilen toplumlarla demokrasinin sadece belirli aralıklarla yapılan temsilci seçiminden öte, özgürlüklere ve katılıma dayalı bir anlam taşımasında iletişimin önemi yadsınamaz. Bu nedenle medya katılımcılık, düşünce ve ifade özgürlüğü gibi demokratik değerlerin hayata geçirilmesinde önemli bir araç konumundadır. Ancak medya bugün bu profilinden oldukça uzaklaşmıştır. Özellikle 1980'lerden sonra medya tüm dünyada eskiye oranla çok daha kârlı bir alan haline gelmiş ve basınla ilgisi olmayan sektörlerden bu alana sermaye aktarımı olmuştur. Böylece büyük medya tekellerinin oluşumunun önü açılmış ve medyanın düşünsel alana yönelik hizmetinin yanısıra ticari mal olarak kabul edilmiştir. Böylece medya artık içinde bulunduğu ekonomik sistemin şekillendirdiği yayın politikalarını izlemeye başlamıştır. Bu yapı medyanın ideolojik işlevini de büyük oranda belirlemiş ve medya, içine gömülü olduğu bu yapı doğrultusunda farklı düşüncelerin temsilini engelleyerek, yönetilen sınıfların tahakküm altına alınmalarında gereken“rıza”yı sürekli olarak yeniden üreten ve haklılaştıran hegemonyacı bir işlev görür hale gelmiştir. Uluslararası şirketlerin sahipliğindeki küresel medya da aynı yapı içinde, küreselleşme adı altında kapitalizmin kendini yeniden yapılandırması ve Batı modernizminin evrensel hale getirilmesinde yaşanan ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasal dönüşümleri desteklemek temelinde örgütlenmiştir. Genellikle merkezden çevreye doğru yayılan tek taraflı iletilerin söz konusu olduğu bu oluşumun gerçek anlamda küresel olduğunu söylemek oldukça güçtür. Çevre ülkelerinin küresel iletişim ağına katılımı pasif alıcı konumuyla sınırlıdır. Bu tek yönlü iletim ağı medya emperyalizmini getirmekte; böylece günümüz medyası, yeni emperyalizmin bir ayağını oluşturan "kültürel emperyalizmi körüklemektedir, özellikle Amerikan kaynaklı medya içerikleri yoluyla tüm dünya bir kültürel yayılmacılıkla karşı karşıyadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Democracy, Globalization and Media It cannot be ignored significance of communication as regard to its bearing a meaning based on freedoms and participation in the societies governed by democracy beyond electing representatives only in given intervals. For this reason, media has very important role and is at the status öf very significant device to enable democratic values such as participation, thought and freedom of expression realized. But, media today has been quite far away from this profile. Media, especially after 1980s, has become very profitable area all over the world as compare to past, and capital transformation has become from the sectors that are not relevant to the press. Thus, it has been easy emergence of great media monopolies, and the media has been accepted to be a commercial object. So, the media has commenced to follow up the broadcasting policies, formed by the economical system, in which it is. This structure has also defined the ideological function of the media on a vast scale and the media became acting a preeminent function, hindering representing different thoughts, repeating the“ consent”of the governed classes in behaving domineeringly and justifying them. The global media, under ownership of international companies, is organized on the basis of supporting economical, cultural, social and political transformations, occurring in the self-restructuring of the capitalism under the name of globalization and transforming the western modernization to a universal state. It is rather difficult to say, that this structuring, which often one sided notices diffused from the center to the environment, really global.Participating of the developing countries to the global communication net, is limited with a state as passive receivers. This one sided communication net causes media imperialism; so today's media encourages“ the cultural imperialism”, which forms one leg of the new imperialism. The whole world is confronted with a cultural imperialism through American sourced media contents.